Tygodnikowe tematy. Podkast Powszechny

Podkastem rządzą inne reguły niż wywiadem prowadzonym do publikacji na łamach pisma: ważne jest nie tylko, co się mówi, ale jak się mówi.

Inna jest rozmowa publicystyczna, a inna w nagraniu na żywo. W procesie przygotowania tekstu do druku można dopytać, pomyśleć nad zdobytym materiałem i znaleźć formę zapisu dla wyrażanych emocji-powiedziała Katarzyna Kubisiowska na spotkaniu „Tygodnikowe tematy. Podkast Powszechny”.

Michał Kuźmiński, redaktor i twórca Podkastu wprowadził nas w historię jego powstawania.  Mówił o potrzebie realizacji pomysłów, które zaczęły się rodzić po pierwszych nagraniach rozmów z gośćmi Conrad Festival dla strony „Book’s not dead” (2017 rok, Michał Sowiński i Katarzyna Trzeciak).Była to jeszcze wtedy technologia czekająca na swój czas, który właśnie nadchodził.

Zaistniała potrzeba zwrócenia uwagi na teksty i tematy „Tygodnika” w nowy sposób, a wykorzystanie tego nowego medium pozwoliło o tym wszystkim powiedzieć inaczej i więcej.

Rozmawialiśmy o tym, jak ten pomysł ewaluował i włączał się w rytm i tematykę pisma, podejmując zainteresowania i pasje jego ludzi, jak powstawały stałe cykle i jak się przeobrażały. Była również mowa o pozatechnicznym wymiarze tego medium. Podkasty dają czas do odbioru, pozwalając na skupienie, na włączenie ich w nurt naszego życia, oddziałują na wyobraźnię.  Zaś ułożone w cykle stwarzają możliwość powrotu do tematyki i ludzi, którzy ją poruszają.

Pozwalają na „otwarcie się” drugiemu człowiekowi- mówiła Katarzyna Kubisiowska-zagłębienia w jego tok myślenia, realizowania pewnego zamysłu, koncepcji. Każdy pomysł potrzebuje przestrzeni, by go zrealizować-dodała-a cykle podkastów taką przestrzeń stworzyły.

„Rozmowy o byciu razem” -pierwszy cykl realizowany przez naszą gościnię, powstał wraz z pandemią i miał nieść nadzieję. W czasie chwilowej ulgi pandemicznego rygoru, przeszedł w refleksję nad momentami zwrotnymi w życiu człowieka – tak pojawił się „Punkt zwrotny”. „Własny pokój” powstał z potrzeby opowiedzenia o tym, jak kobiety tworzą i rozumieją swoją niezależność.

Autorka tych nagrań opowiadała, jak realizuje swoją ciekawość drugiego człowieka, jak przygotowuje rozmowy i jak wysuwa rozmówców na „pierwszy plan”, stwarzając możliwość głębszego ich poznania.

Michał Kuźmiński mówił o roli podkastów nie tylko w promowaniu i poszerzaniu tematów „Tygodnika”, ale też o możliwości pełniejszego podzielenia się tym, czym jego redaktorzy się interesują, o czym piszą i jak realizują swoje pasje.

Nasz gość podzielił się również refleksjami na temat wielu konkretnych podkastów, które redaguje lub prowadzi, jak i stałych cykli: Opowieści z Izraela (Karolina Przewrocka- Aderet), Miesiąc w nauce (Łukasz Lamża), Sztuka powszechnie nieznana (Magdalena Łanuszka), LEKtura (Grzegorz Jankowicz), Dom (Krzysztof Story). Poznaliśmy różnorodność ich powstawania i indywidualne podejście autorów zarówno od strony technicznej jak i przedstawiania poruszanego tematu.

Do zespołu redakcyjnego „Podkastu Powszechnego” należą również Marta Filipiuk- Michniewicz i Marcin Żyła i ich głosy także można usłyszeć na nagraniach.

 

Zapraszam do odsłuchania całej rozmowy;

https://youtu.be/Rin_Eij6fgQ 

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!