Rozmowy na 75-lecie: Wydania Specjalne

Nie da się opowiedzieć historii Polski i historii „Tygodnika Powszechnego” bez tych wszystkich osób powiedział, o autorach tekstów wybranych do Kanonu, pierwszego Wydania Specjalnego opublikowanego z okazji 70 lecie „Tygodnia Powszechnego”, Michał Okoński redaktor Wydań specjalnych. Szybko okazało się, że nie da się opowiedzieć tej historii nie  publikując kolejnych wydań specjalnych, zatytułowanych Sztuka rozmowy i Rozmowy na temat. Rozpoczęły one cykl magazynów towarzyszących pismu od pięciu już lat. Ich zadaniem jest zbieranie tekstów najważniejszych dla pisma na przestrzeni lat i takich, które przetrwały próbę czasu

Pokazują one dobitnie miejsce “Tygodnika Powszechnego” w polskiej kulturze, w polskich sporach — mówił nasz gość. Nie tracąc na swej aktualności dają się odczytywać z nowej współczesnej perspektywy. Dostały drugie życie lub tworzą nową historię zakorzenioną w przeszłości. Nie można było pogodzić się z ich przemijalnością, a ich autorzy to giganty, na których ramionach stoimy o własnych już nogach, kontynuował.

Kolejne Wydania Specjalne skupiały teksty tematycznie i stanowią esencjonalny przekaz „Tygodnika Powszechnego” podany jakby w pigułce: Betlejem, Wszystko, co wiemy, Moc czytania.  Są też wydania będące głosem w bieżącej debacie, takie jak: Zwierzenia Zwierzą, Hallo tu ziemia czy Moc kobiet (niemal prorocze wydanie, oddające głos kobietom).

Wydania specjalne towarzyszą Tygodnikowi i często trafiają do zupełnie nowego czytelnika, takiego który nie obcował dotąd z pismem i jego historią, mówiła Maja Kuczmińska, kierująca działem promocji i zespołem wydawniczym, inicjatorka wprowadzania tematyki współczesnej, bardzo aktualnej w Tygodniku. M.in. tematyki ekologicznej, spraw ochrony środowiska, praw zwierząt, obecności kobiet w przestrzeni publicznej. Ostatnie 20 lat to czas kobiet piszących w Tygodniku ze swojej kobiecej perspektywy.

Gościem specjalnym ostatniego już spotkania z cyklu „Rozmowy na 75 lecie” był Jacek Ślusarczyk prezes Fundacji Tygodnika Powszechnego, który wrócił do korzeni pomysłu Wydań Specjalnych mówiąc o specjalnym dodatku na 65 lecie pisma: Żydowniku Powszechnym,  będącym antologią tekstów  na temat stosunków  polsko – żydowskich i relacji chrześcijańsko – judaistycznych. Ukazał ogromny dorobek Tygodnika w kształtowaniu sposobu mówienia i wrażliwość wobec tego tematu. Późniejsze Wydanie Specjalne z 2018 roku Polska Żydowska pokazuje, jak nadal zmienia się i dojrzewa ten dialog w naszym społeczeństwie oraz jak zmienia się jego miejsce w dyskursie publicznym.

Od 2015 roku Tygodnik zyskał nowe rzesze czytelników i ważne było pokazanie im historii pisma w otwarty, rzetelny, uczciwy i wielogłosowy sposób. Tę historię pokazuje wydanie Polska od nowa dotyczące stu lat wolności oraz Smak Wolności  wydany na 30-lecie Okrągłego Stołu.

Czytelniczy zasięg to moje zainteresowanie, jesteśmy winni czytelnikom opowieść zarówno o historii pisma, jak i przeniesienie jej w teraźniejszość — mówiła nasza Maja Kuczmińska. Temu też służą różnorodne nośniki przekazu, poszerzanie oferty o fora społecznościowe, dodatki, podkasty, i nowe sposoby wyjścia do czytelnika. Ostatnio ciekawą inicjatywą był “TrzePak” – spotkania w Nowym Teatrze w Warszawie, i z jego publicznością, wokół spraw najbardziej aktualnych związanych z tematem Wydań specjalnych. Przerwała to pandemia.

Pierwszym Wydaniem Specjalnym w czasie pandemicznej izolacji i strachu było Dobre życie wydobywające znaczenie słów, które takie życie mogą określać. Każde z nich zostało opatrzone tekstami kobiety i mężczyzny, wybranymi według klucza, który ma dać czytelnikowi otuchę i skierować myślenie ku naszemu wnętrzu i ku międzyludzkim relacjom. Kolejne Wydanie to Święto spotkania, przeprowadzające czytelnika przez adwent, wigilie, Boże Narodzenie i karnawał, przeobrażanie tradycji, nadzieję i beznadzieję oczekiwania, smaki biesiadowania i sztukę świętowania. To wszystko spięte refleksją o byciu razem. Musimy ocalić z tego okresu wyrzeczeń i prób, który przeżywamy ten nowy rodzaj wrażliwości na siebie nawzajem, zachować intensywność relacji i potrzebę kontaktu niezależnie od sytuacji, mówił Jacek Ślusarczyk, życząc nam, abyśmy umieli dostrzec wzbogacenie, jakim ten czas nas obdarzył: pogłębienie bliskości, szacunek dla kontaktu z innymi ludźmi, wartość duchowego zbliżenia.

Maja Kuczmińska mówiła też o poczuciu sensu, jaki nadaje wszystkiemu, co robimy świadomość odbioru u drugiego człowiek i życzyła  wszystkim takiego zainteresowania. A Michał Okoński życzył nam spotkania, nawet jeśli będzie ono trudne.

Dziękujemy i życzymy „Tygodnikowi Powszechnemu”  by przez następne 75 lat istnienia przeprowadzał kolejne pokolenia czytelników przez wyzwania XXI wieku ze świadomością historii, odwagą przeżywania teraźniejszości i nadzieją na przyszłość.

 

Wydania Specjalne są do nabycia pod adresem zamowienia@tygodnikpowszechny.pl  Dla klubowiczów  w promocyjnej cenie i w dowolnym zestawie egzemplarzy.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!