Sługa Temidy, Świadek Czasów

20 grudnia 2017 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Co to oznacza dla demokracji w Polsce? Na to i inne trudne pytania postaramy się odpowiedzieć wraz z zaproszonymi gośćmi – prof. Adamem Strzemboszem oraz Stanisławem Zakroczymskim. Porozmawiamy m.in. o obronie praworządności wczoraj i dziś, kształtowaniu się państwa prawa po 1989 r. oraz o życiowej drodze profesora, która może być cenną wskazówką jak zachować się przyzwoicie w trudnych czasach.

Prof. Adam Strzembosz to współtwórca niezależnego sądownictwa w Polsce, jeden z największych prawniczych autorytetów w naszym kraju. W latach 1990 – 1998 r. był pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym Trybunału Stanu.


W 2017 r. został uhonorowany przez Tygodnik Powszechny Medalem Świętego Jerzego: „Za prawość i konsekwentną obronę rządów prawa. Za odwagę obywatelskiego sprzeciwu w czasach próby”.
W wygłoszonej po wręczeniu medalu laudacji ks. Adam Boniecki podkreślił, że prof. Strzembosz pojawia się zawsze gdy coś niedobrego zaczyna dziać się z praworządnością w Polsce. Tak było w trudnych czasach komunizmu, tak jest i dziś, gdy po ponad 15 latach unikania publicznych wypowiedzi zabiera głos w najważniejszych sprawach dotyczących niezależności sądów i niezawisłości sędziów, stając się symbolem sprzeciwu przeciwko łamaniu zasad demokratycznego państwa prawa.


Prof Strzembosz został ostatnio uhonorowany Nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica na rok 2017 przyznawaną dla występujących w obronie podstawowych wartości i prawd, nawet wbrew zdaniu i poglądom większości.

Stanisław Zakroczymski, autor książki „Między prawem a sprawiedliwością” – wywiadu-rzeki z prof. A. Strzemboszem jest absolwentem historii, studentem prawa na UW, redaktorem Magazynu „Kontaktu”, współpracownikiem kwartalnika Więź oraz członkiem warszawskiego KIK-u.

Spotkanie poprowadzi Marta Zdanowska z Klubu “Tygodnika Powszechnego” w Warszawie.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w czwartek,  15 lutego godz. 19 do sali KIK przy ul. Freta 20/24A (II piętro).

Spotkanie organizowane we współpracy z KIK- Klubem Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!