Sąd nad papieżem Franciszkiem

Szokiem dla wielu z nas jest wzbierająca od kilku lat fala agresji wobec papieża Franciszka. Klub „Tygodnika Powszechnego” w London, Ontario, Kanada zaprasza na spotkanie wokół książki „Dzień sądu”, która wyjaśnia mechanizmy tej antypapieskiej krucjaty. Spotkanie odbędzie się w środę, 30 listopada, 2019 o godz. 18.15 w sali parafialnej kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej, 419 Hill Street. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że polityka to domena bezwzględnej i brutalnej walki o władzę. Długo tkwiliśmy w iluzji, że Kościół powinien być od tego wolny. Niestety, Kościół to też ludzie ze swoimi wadami. Dla niektórych z nich z nieodpartym dążeniem do władzy i znaczenia.

O ile krytyka papieży zdarzała się w historii Kościoła dość często, obecna, skierowana przeciwko papieżowi Franciszkowi, nie ma chyba precedensu, jeśli chodzi o skalę i zajadłość. Od pewnego czasu zupełnie otwarcie stawia ona otwarte żądanie rezygnacji papieża. Najostrzejsza fala ataków została wywołana otwartym listem byłego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych, abp. C.M. Vigano, który oskarżył papieża o krycie seksualnych przestępstw amerykańskiego hierarchy, kard. T.E. McCarrick’a. Zarzuty Vigano oparte są na oczywistym kłamstwie, ale trafiły na podatny grunt papieskiej opozycji. Temat został podchwycony przez liczne grupy medialne. W świecie, który w znacznej mierze jest kontrolowany przez internet, informacja dotarła do wielu ludzi, którzy, w większości nie znając szczegołów sprawy, przyłączyli się do chóru papieskich kontestatorów.

Dwóch dziennikarzy, A. Tornielli i G. Valente, doświadczonych watykanistów, podjęło śledztwo i zidentyfikowało inicjatorów oskarżeń. Trop doprowadził do grupy amerykańskich biskupów o orientacji prawicowej, którym marzył się Kościół Katolicki jako polityczne narzędzie na usługach partii republikańskiej USA. Afera została opisana w książce „Dzień sądu”, która będzie podstawą do dyskusji w czasie spotkania.

Zapraszamy!

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="12" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!