Sad Koraszewskich

Małgorzata i Andrzej Koraszewscy  po powrocie z emigracji zamieszkali w Dobrzyniu nad Wisłą. Redagują „Listy z naszego sadu” (http://www.listyznaszegosadu.pl/). W miejscowym gimnazjum prowadzą warsztaty dziennikarskie.  Uczą, że myślenie to wyzwanie rzucone światu.

W paryskiej „Kulturze” w roku 1998 Andrzej Koraszewski pisał: „Kiedy zaczynałem szkołę średnią byłem całkowicie zdecydowany na studia, które pozwoliłyby mi później na zamknięcie się w odległej od miejskiego zgiełku leśniczówce. Moim ideałem był las, studia biologiczne, ucieczka od wszelkiej polityki i dobre książki. Do takich dziecięcych marzeń popychała zapewne atmosfera stalinizmu, syberyjska legenda dziadka, rozmowy z moim ojcem. Uczyłem się w Technikum Księgarskim. Ojciec posłał nas do technikum, w głębokim przekonaniu, że dzieci oficera Armii Krajowej nie będą miały żadnej szansy na studia i że w tej sytuacji trzeba zdobyć jakiś zawód na wczesnym etapie. W maju 1956 roku jako księgarski praktykant pomagałem przy konwojowaniu książek przeznaczonych na przemiał. Mimo surowego zakazu zabrałem kilka książek z ciężarówki – Meteor Karola Čapka, Bitwę pod Valley Forge Howarda Fasta i zbiór artykułów Wacława Nałkowskiego. Wszystkie te trzy książki w jakiś sposób okazały się dla mnie ważne – Čapek rozpoczął trwającą do dziś przygodę z literaturą czeską, Fast wciągnął w zainteresowanie historią Stanów Zjednoczonych, a Nałkowski popchnął mnie w kierunku socjologii.”

„Prasowanie starego papieru” i ratunek dla dzieł wolnej myśli – dwie strony rzeczywistości. Koraszewski w tym szczególe biograficznym zmierzył się z mitem swojego początku – z losem Haňtio. Od Hrabala musiał zaczerpnąć myśl, że wolność nie jest sprawą całego świata.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!