Posted on: 6 lutego 2019 Posted by: Małgorzata Dyrda Comments: 0
o. Marek Pieńkowski

Właśnie zakończyliśmy lekturę książki ks. Grzegorza Strzelczyka „Po co Kościół”. Jest to zbiór siedmiu tekstów opublikowanych wcześniej na łamach „Więzi” w okresie od 2009 do 2016 r.

W każdym z rozdziałów autor komentuje inny aspekt istotny dla funkcjonowania Kościoła w czasach nam współczesnych. Podejmuje bardzo szeroki zakres tematów – od specyfiki teologicznego spojrzenia na świat czy próby odpowiedzi na pytanie, dlaczego w czasach płynnej nowoczesności ludzie nadal potrzebują zbawienia, aż po refleksje na temat narodu bądź miejsca kobiet w Kościele. Wszystkie swoje rozważania prowadzi z punktu widzenia teologa, ale w sposób przystępny dla osób bez przygotowania teologicznego, co czyni je tym bardziej wartościowymi dla czytelnika.

Szkoda, że na potrzeby wydania książkowego autor nie opatrzył swojego zbioru wstępem lub posłowiem, w którym wyjaśniłby, dlaczego akurat te, a nie inne teksty znalazły się w zbiorze, i według jakiego klucza zostały w nim ułożone. Bez takich dodatkowych informacji, chyba lepiej czytać i omawiać poszczególne rozdziały oddzielnie, czyli tak, jak robiliśmy to podczas kolejnych spotkań co tydzień lub co kilka tygodni. Kolejne teksty różnią się bowiem pomiędzy sobą nie tylko pod względem okoliczności i czasu powstania, tematyki, ale także charakteru i głębi refleksji (od impresji na temat pokus, przed jakimi staje Kościół, po analizę teologii narodu opatrzoną przypisami bibliograficznymi).

Bardzo zachęcamy do lektury, my mieliśmy tę dodatkowa przyjemność, że lektorem był ojciec Marek Pieńkowski.

comments

Leave a Comment