Posted on: 20 października 2018 Posted by: Redakcja Comments: 0

Prof. Krystyna Ablewicz była gościem chojnickich liceów w ramach III Chojnickich Dni Tischnerowskich. Przeprowadziła z młodzieżą warsztaty pt. „Dialogować z Innym, ucząc się od Tischnera”.
Mało kto zapewne zastanawia się nad tym, czym jest rozmowa. Bo przecież rozmawia się i już. Nie ma w tym nic trudnego. Ale prof. Ablewicz zwróciła młodym ludziom uwagę na to, że prawdziwa rozmowa, prawdziwy dialog wymaga umiejętności słuchania, a cechą słuchania jest milczenie, mówiła. Kiedy się spotykamy, kiedy jedno „Ja” spotyka się z drugim „Ja”, to każde musi ustąpić miejsca, żeby doszło do spotkania z „Innym”.
A kto to jest „Inny”? Każdy jest „Innym” – rezolutnie stwierdziła jedna z dziewczyn.
Po przypomnieniu przez prowadzącą warsztaty poglądów Tischnera na to, czym jest dialog, przyszła pora na ćwiczenie. Było to 5 minut rozmowy. Ktoś mówił, ktoś drugi słuchał. Potem następowała zmiana. A jeszcze później trzeba było odtworzyć, co zostało powiedziane. Okazało się, że wcale nie jest to takie proste.
Tischner podzielał wiele poglądów Levinasa, mówiła Krystyna Ablewicz, a ten rozmowę traktował tak, jak otwarcie drzwi. Możesz przez nie kogoś wpuścić, a możesz je zamknąć. Możesz zabić. Ale nie musisz.
Dodała: gdy słuchamy „Innego”, to warto wyciszyć się z osobistych przeżyć, nie oceniać i nie interpretować. Po prostu słuchać. Tak jak słucha się odgłosów lasu.


Młodzi ludzie przyznawali, że to doświadczenie przekonało ich, że warto być uważnym, warto się skupić, by naprawdę kogoś usłyszeć.
Warsztaty były współorganizowane przez chojnicki klub „Tygodnika Powszechnego”.

Maria Eichler

comments

Leave a Comment