Posted on: 7 lutego 2019 Posted by: Monika Mellerowska Comments: 0

Do spotkania pod tytułem „Kościół szeroko zamknięty” przyczyniły się dwie sprawy – po pierwsze niedawne wydarzenia, które były przyczyną problemów w organizacji jednego ze spotkań klubowych oraz książka ks. Grzegorza Strzelczyka „Po co Kościół”, która będzie nam towarzyszyć podczas tegorocznych rozważań w Klubie. Tytuł spotkania był odpowiedzią na to, co – jako wierni – czujemy w Kościele – kościele, który nie dla wszystkich okazuje się otwarty.

Na spotkaniu udało nam się omówić założone zagadnienia – szczególnie te dotyczące naszego, czyli parafian głosu w życiu naszych kościołów. W tej kwestii uzgodniliśmy wspólny głos podjęcia działań w celu dotarcia do poszczególnych proboszczów parafii. Ponadto, próbując odnaleźć i zrozumieć przyczyny odchodzenia wiernych z Kościoła doszliśmy do wniosków, iż zjawisko to jest kwestią braku porozumienia przełożonych poszczególnych parafii z wiernymi. Także działania w tej sprawie należą w dużej części do parafian.

Biorąc pod uwagę powyższe wnioski doszliśmy do ustaleń, iż najważniejszy w realizacji tych zadań jest dialog.  A nasze ustalenia, to między innymi:

– otwarta rozmowa z uszanowaniem doktryn o problemach w poszczególnych parafiach;

– próba przywrócenia mszy dla młodzieży w jednym z kościołów, w którym została odwołana, mimo potrzeb młodzieży;

– próba dotarcia do proboszczów w celu podjęcia przez parafie sprzedaży „Tygodnika Powszechnego”.

Na temat realizacji ustaleń rozmawiać będziemy na części drugiej spotkania pod tytułem „Kościół szeroko zamknięty”.

Jako, że nasze spotkanie odbywało się dzień po dwudziestej rocznicy śmierci Jerzego Turowicza – 28 stycznia – pochyliliśmy się także nad jednym z tekstów redaktora pod tytułem „Katolicyzm w Polsce i na świecie”, który choć napisany w roku 1960 okazał się nadal bardzo aktualny.

Ponadto, jako, że spotkaliśmy się w takiej formie po dłuższym czasie (poprzednie dwa spotkania odbywały się z udziałem gości) omówiliśmy także sprawy organizacyjne Klubu, między innymi te dotyczące wyjazdu na rekolekcje z ks. Adamem Bonieckim w Warszawie oraz zaplanowaliśmy wstępnie kolejne spotkania w naszym Klubie.

 

comments

Leave a Comment