Reguły na czas chaosu – spotkanie wokół książki Tomasza Stawiszyńskiego

To, co się dzieje obecnie, bez wątpienia może napawać nas lękiem. Walka z pandemią, rozchwianie polityczne i ekonomiczne w kraju i w świecie, wojny prowadzone tu blisko, tuż za granicą ,czy też na innych kontynentach, kryzys klimatyczny, wizja całkowitego zniszczenia świata. To tylko kilka przyczyn naszego strachu. Trudno nam się w tym świecie odnaleźć, zachować równowagę psychiczną i zachować autonomię myślenia.

Kolejne zatem spotkanie, zorganizowane przez Klub „TP” z Trójmiasta, Fundację Samorządność im. Lecha Bądkowskiego oraz Wspólnotę Gdańską będzie poświęcone książce Tomasza Stawiszyńskiego „Reguły na czas chaosu”, która jest krótkim przewodnikiem dla tych, którzy czują lęk i niepewność.

Za jej rekomendację niech posłuży krótka recenzja znanego psychiatry i psychoterapeuty – Bogdana de Barbaro:

“Refleksje Stawiszyńskiego trafiają w punkt: pomagają rozumieć, co się dzieje wokół nas, i podpowiadają , jak nie wpadać w pułapki własnej bylejakości”.
A to inna wypowiedź:

Jak odnaleźć równowagę w czasach, gdy stabilność stała się towarem deficytowym? Gdzie szukać sensu, gdy zewsząd zalewają nas złe wiadomości? Jak myśleć racjonalnie w rozemocjonowanym świecie? Komu i czemu ufać, gdy w najlepsze trwa ogólnoświatowa wojna informacyjna, nadciąga kryzys ekonomiczny, a nasza planeta płonie?

Tomasz Stawiszyński (…) w swojej nowej książce pokazuje, jak poddawać refleksji odruchy serca, nie dać się unieść manipulacjom oraz kultywować konflikt w sobie zamiast przenosić go na zewnątrz”.

Zapraszamy w czwartek, 19 stycznia 2023 r. o godz.18.00 do Oliwskiego Ratusza Kultury w Gdańsku przy ul. Opata Rybińskiego 25. Rozmowę z naszym gościem poprowadzi dr Martyna Wielewska – Baka.

Spotkanie będzie też transmitowane na kanale YT.

Link podaję niżej.

https://youtu.be/ylUKRV_LS8w

Bardzo dziękuję Pani Małgorzacie Rybickiej za pomysł na to spotkanie, jego przygotowanie i organizację.

Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor bestsellerowych książek „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii”, „Co robić przed końcem świata”, „Ucieczka od bezradności”, „Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” oraz „Reguły na czas chaosu”; w radiu TOK FM prowadzi m.in. „Godzinę filozofów” i „Kwadrans filozofa” oraz, wraz z Cvetą Dimitrovą, internetowy podcast „Nasze Wewnętrzne Konflikty”; twórca podcastu „Skądinąd” (www.patronite.pl/skadinad)  dostępnego m.in. na platformach Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts; stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”; jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org.

Martyna Wielewska-Baka – doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim, tutor akademicki, autorka książki poświęconej filozoficznej i popularnonaukowej twórczości Michała Hellera. Ukaże się również jej druga książka – o konflikcie izraelsko-palestyńskim w mediach i polityce. Pasjonatka dydaktyki, racjonalnej filozofii, języka hebrajskiego, Izraela i Palestyny.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O Wspólnocie Indywidualności

Tworzymy przestrzeń do spotkania i rozmowy młodych członków i sympatyków Klubów “Tygodnika Powszechnego”. “Wspólnota indywidualności” to coroczne spotkanie połączone z debatami i warsztatami, podczas których poruszamy najistotniejsze problemy współczesnego świata: od problemów demokracji, aktywności młodych, przez kwestie ekologiczne, aż po równościowe.

W spotkaniu udział może wziąć każdy, komu bliska jest rozmowa i poszukiwanie rozwiązań w atmosferze wzajemnego szacunku. Jedynym ograniczeniem jest wiek (16-40 lat). Nie musisz być członkiem Klubów!

Współorganizator

Kilka zdań o pierwszej edycji

Podczas pierwszej edycji, która odbyła się w pierwszy weekend września w Warszawie spotkało się 25 Klubowiczów z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Trójmiasta, by rozmawiać i uczyć się od znamienitych gości i siebie nawzajem o demokracji, edukacji, pomocy niepełnosprawnym i bezdomnym, ochronie środowiska. I tak o Białorusi rozmawialiśmy z Małgorzatą Nocuń, o sprawach społecznych z Bartoszem Bartosikiem, ks. Adamem Bonieckim, Martą Titaniec, Mirosławem Wlekłym i Justyną Zorn, a o ekologii z Markiem Józefiakiem. Skutkiem ubiegłorocznej “Wspólnoty…” były spotkania uczestników i wspólne inicjatywy podejmowane m.in. we Wrocławiu i Warszawie.

Organizatorzy wspólnoty:

Joanna Stawiarska - Członkini Klubu
Małgorzata Jasionek - Członkini Klubu
Konrad Stanowicz - Koordynator

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!