Pytanie glinianego garnka. Klub “TP” we Wrocławiu rusza z nowym cyklem!

“Dlaczego tyle śmierci? Ludzkiego cierpienia? Dlaczego zło? Dlaczego Bóg dopuszcza to wszystko? Gdzie On w ogóle jest? – są to pytania obecne od początku chrześcijaństwa, ale wracają ze wzmożoną siłą za każdym razem, gdy w polu widzenia pojawia się jakiś kataklizm lub widmo cierpienia.

Pytania typu »dlaczego?« jakoś zawsze były obecne, jeżeli nie jawnie, to przynajmniej ukryte w podtekście, ale zastanawiałem się także, czego nas wojna może nauczyć. Bo że jest lekcją – bolesną! – nie ulega wątpliwości.

Ten zbiorek rozważań jest objętościowo niewielki. Nie czekałem, aż uzbiera się ich więcej. Chciałem, by jak najprędzej trafiły do rąk czytelników. Człowiek ma silny instynkt samozachowawczy: nawet krytyczne sytuacje, gdy są rozciągnięte w czasie, stają się rutyną. Dlatego moimi przemyśleniami, podejmowanymi »na gorąco«, pragnę podzielić się z czytelnikami, dopóki mogą je przyjąć również »na gorąco«”.

Tymi słowami swoją najnowszą książkę “Pytanie glinianego garnka. Kazania krótkie o wojnie i pokoju” zapowiada ks. prof. Michał Heller. Ten zbiór homilii spisywanych w pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie i wygłaszanych w tym czasie w jednym z tarnowskich kościołów postanowiliśmy w Klubie “TP” we Wrocławiu obrać za naszą wspólną lekturę. Zaplanowaliśmy sześć spotkań. Na każdym z nich porozmawiamy o kolejnych dwóch tekstach:

17 stycznia – Pytanie glinianego garnka & Arytmetyka Dobra;
17 lutego – Wojna zimna i wojna gorąca & Kryzys i nadzieja;
17 marca – Znak zwycięstwa & “A Ja wam powiadam…”;
17 kwietnia – Tworzenie sensu & Jak Bóg widzi historię?;
17 maja – Zbrodnie Kaina & Liczba zabitych;
17 czerwca – Na kamiennych tablicach & Bestie i bohaterowie.

Każde ze spotkań w cyklu rozpoczynamy o godz. 18. w Tajnych Kompletach (spotkanie czerwcowe prawdopodobnie odbędzie się w innej lokalizacji). Serdecznie zapraszamy!

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O Wspólnocie Indywidualności

Tworzymy przestrzeń do spotkania i rozmowy młodych członków i sympatyków Klubów “Tygodnika Powszechnego”. “Wspólnota indywidualności” to coroczne spotkanie połączone z debatami i warsztatami, podczas których poruszamy najistotniejsze problemy współczesnego świata: od problemów demokracji, aktywności młodych, przez kwestie ekologiczne, aż po równościowe.

W spotkaniu udział może wziąć każdy, komu bliska jest rozmowa i poszukiwanie rozwiązań w atmosferze wzajemnego szacunku. Jedynym ograniczeniem jest wiek (16-40 lat). Nie musisz być członkiem Klubów!

Współorganizator

Kilka zdań o pierwszej edycji

Podczas pierwszej edycji, która odbyła się w pierwszy weekend września w Warszawie spotkało się 25 Klubowiczów z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Trójmiasta, by rozmawiać i uczyć się od znamienitych gości i siebie nawzajem o demokracji, edukacji, pomocy niepełnosprawnym i bezdomnym, ochronie środowiska. I tak o Białorusi rozmawialiśmy z Małgorzatą Nocuń, o sprawach społecznych z Bartoszem Bartosikiem, ks. Adamem Bonieckim, Martą Titaniec, Mirosławem Wlekłym i Justyną Zorn, a o ekologii z Markiem Józefiakiem. Skutkiem ubiegłorocznej “Wspólnoty…” były spotkania uczestników i wspólne inicjatywy podejmowane m.in. we Wrocławiu i Warszawie.

Organizatorzy wspólnoty:

Joanna Stawiarska - Członkini Klubu
Małgorzata Jasionek - Członkini Klubu
Konrad Stanowicz - Koordynator

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!