Przyszłość słońca – spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem

Klub “Tygodnika Powszechnego” z Trójmiasta zaprasza  w piątek, 5 czerwca,  o godz. 16.00 na spotkanie online na platformie gdansk.pl z prof. Krzysztofem Meissnerem. Temat spotkania ” Przyszłość słońca”. Rozmowę poprowadzi niezależny publicysta Ryszard Bongowski.

Słońce ma średnicę ponad 100 razy większą od Ziemi. Jego masa stanowi 99,86% masy wszystkich planet Układu Słonecznego. Światło słoneczne dociera do Ziemi w ciągu 8 minut i 19 sekund. Jest głównym źródłem energii naszej planety. Czy będzie świeciło zawsze? Między innymi na to pytanie odpowie nasz Gość.

Krzysztof Meissner – jest profesorem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył studia i obronił doktorat. Po doktoracie odbył staże w ETH w Zurychu, CERN-ie, ICTP w Trieście, a następnie pracował jako profesor wizytujący w Paris VII, CERN-ie i Instytucie Maxa Plancka w Poczdamie. Kilkadziesiąt razy wygłaszał wykłady w ośrodkach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W latach 2009–2011 był dyrektorem naukowym w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Od kilku lat jest polskim delegatem w XFEL w Hamburgu budującym laser na swobodnych elektronach oraz rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-ie. Prof. Krzysztof Meissner zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji. Wspólnie z Gabriele Veneziano z CERN odkrył nową symetrię w teorii grawitacji wykorzystaną później w tzw. kosmologii przed Wielkim Wybuchem. Najwyżej cytowaną jego pracą jest praca z dziedziny kwantowej grawitacji pętlowej. Ostatnio zaproponował z Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka rozszerzenie obecnej teorii cząstek elementarnych, które przewiduje istnienie nowych cząstek. Współpracuje z Rogerem Penrosem z Oxfordu w obserwacyjnym poszukiwaniu pierścieni na satelitarnych mapach kosmicznego promieniowania tła.
Prof. Krzysztof Meissner jest cenionym popularyzatorem nauki, biorącym stały udział w audycjach popularnonaukowych w radiu, telewizji i internecie. Jest przewodniczącym Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!