Posted on: 13 listopada 2017 Posted by: Józefa Hennelowa Comments: 0

Po dniach prawdziwego trzęsienia ziemi, jakie przeszliśmy między innymi w związku ze Świętem Niepodległości, pojawiły się pewne pytania. Być może nie o sedno sprawy, ale jednak wciąż pozostają one bez odpowiedzi.

W wydaniu „Tygodnika Powszechnego” nr 45/2017 znajduje się tekst Michała Książka „Bitwa o Wilczy Tryb”. To relacja z działań obrońców Puszczy Białowieskiej, zawierająca fakty głęboko wstrząsające, m.in. opis brutalnej akcji strażników leśnych przeciwko aktywistom. W czwartek 9 listopada usłyszeliśmy z kolei, że w siedzibie Lasów Państwowych stołeczna policja siłowo rozprawiła się z grupką osób, upominających się o zaprzestanie wycinki Puszczy. To wszystko gorszy w najwyższym stopniu i czyni niezrozumiałym samozadowolenie władzy centralnej. Mam nadzieję, że w najbliższym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” przeczytam komentarz na ten temat.

Z kolei w „Tygodniku” nr 46/2017, w którym celebrowane jest Święto Niepodległości, zaproszony do rozmowy dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski, pozwolił sobie na autorytatywną i moralistyczną cenzurkę personalną. Nie dotyczy ona któregokolwiek z bohaterów Powstania, ale przywódcy „Solidarności”. Dlaczego gość „Tygodnika Powszechnego” włożył togę sędziego?

comments

Leave a Comment