Prof. Inglot o “Tygodniku” i Kościele

Trudno wyobrazić sobie lepszą okazję do publikacji tej treści niż pierwsza rocznica jego śmierci i zarazem dzień 75. urodzin “Tygodnika Powszechnego”. Podzieliliśmy dość obszerny tekst Profesora na kilka mniejszych fragmentów. Dziś publikujemy dwa. Pierwszy z nich opowiada o genezie powstania “Kościoła otwartego” i napięciu pomiędzy “nowym” i “starym” Kościołem. 

Następny fragment to wizja roli, jaką “Tygodnik” przez lata spełniał i spełnia po dziś dzień i jaką – podążając niejako za wytyczonym przez pismo wzorem – podążać powinny środowiska, które czują się związane z “Kościołem otwartym”.

Teksty:

Dylemat miejsca światopoglądowego

Uprawiać dialog

 

Publikujemy też wspomnienie Profesora autorstwa jego uczennicy, Doroty Michułki:

Profesor Mieczysław Inglot (11 I 1931 – 24 III 2019) Wspomnienie

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

To, co tutaj przedstawiam nie ma ambicji opracowania naukowego. Nie czuję się w tym zakresie znawcą. To tylko luźne uwagi, osobiste refleksje czytelnika pisma, które dane mi było czytać od początku, od 1945 roku. Mieszkaliśmy wtedy w Krakowie, gdzie zatrzymaliśmy się na parę lat w drodze ze Lwowa do Wrocławia. Ojciec je stale kupował, obok tygodnika „Odrodzenie , ‘Kuźnicy” i kupowanego dla mamy „Przekroju” - pisał kilka lat temu prof. Mieczysław Inglot, zmarły dokładnie przed rokiem członek Klubu "TP" we Wrocławiu.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!