Posted on: 5 listopada 2018 Posted by: Józefa Hennelowa Comments: 0

Przemówienie wygłoszone 22 września 2018 roku przez papieża Franciszka w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w wileńskiej Ostrej Bramie, które znaleziono dla mnie w zasobach internetowych Katolickiej Agencji Informacyjnej, jest przesłaniem, które powinno stać się równie bezcenne, jak sama Ostra Brama.

Jak może ktoś jeszcze pamięta, jest ona pozostałością obronnych murów miejskich, wyburzonych w 1799 roku przez Rosjan, którzy zajęli miasto w wyniku III rozbioru Polski. Nawiązując do tego, papież powiedział: „Już od tamtych czasów chciała nas [Ona] nauczyć, że można bronić nie atakując, że można być roztropnym, bez niezdrowej nieufności wobec wszystkich. Ta Matka, bez Dzieciątka, cała ze złota, jest Matką wszystkich. W każdym z tych, którzy tu przychodzą, widzi to, czego my sami wielokrotnie nie potrafimy dostrzec: oblicze Jej Syna Jezusa, wyryte w naszych sercach. A ponieważ obraz Jezusa Chrystusa jest odciśnięty w każdym ludzkim sercu, każdy mężczyzna i każda kobieta daje nam sposobność spotkania się z Bogiem. Kiedy zamykamy się w obawie przed innymi, gdy budujemy mury i barykady, odcinamy się ostatecznie od Dobrej Nowiny Jezusa, który prowadzi dzieje i życie innych”.

Ostra Brama jest oknem, z którego świeci do nas Matka Miłosierdzia bez Dzieciątka. Jak więc mogło dojść do tego, że papież wraz ze swoim głębokim, ważnym i potrzebnym przesłaniem był tam obecny tylko na moment wspólnego odmówienia dziesiątki różańca i przywołania przekazu, którego świadectwem odwiecznym – naprawdę na dziś i jutro – jest właśnie obraz ostrobramski? Ten, który przez naszą polską niedbałość coraz bardziej ginie w społecznej pamięci (ile osób wie, że istnieje w Skarżysku-Kamiennej replika wileńskiego sanktuarium, konsekrowana w 1988 roku?). Nie potrafię się pogodzić z krótkim pobytem papieża Franciszka przed ostrobramskim obrazem, tak promieniującym światłem. Życzyłabym sobie, aby przynajmniej słowa, które tam wypowiedział stały się powszechnie znane, bo są równie ważne, jak przekaz płynący z ikony znajdującej się w twierdzy Jasnej Góry.

comments

Leave a Comment