Populizm, polityka, religia – relacja ze spotkania

Iwan Krestew, jeden z najbardziej przenikliwych analityków współczesnej demokracji naszą epokę nazwał “wielkim populizmem”, stąd temat spotkania „Populizm, polityka, religia”, z udziałem politologa ks. prof. Janusza Balickiego z UKSW.

Była to okazja, aby znaleźć odpowiedź na pytania: Czym jest populizm, dokąd nas doprowadzi, czy populizm różni się od totalitaryzmu? Jaką rolę spełnia religia w systemach populistycznych? Chyba udało nam się zmierzyć z tematem, bądź co bądź politycznym, nie popadając w politykierstwo.

Cechą wyróżniającą populizm jest odwoływanie się do woli narodu i zawłaszczenie reprezentacji suwerena przez jedną partię. Efektem jest polityka wykluczenia wszystkich, którzy do niej nie należą, albo z nią nie sympatyzują. Partia populistyczna pod pozorem walki z elitami sama dokonuje zawłaszczenia państwa. Kościół przez populistów jest traktowany instrumentalnie dla legitymizacji roszczeń do reprezentowania całego narodu. Pod pozorem walki z imposybilizmem demontuje się system demokratyczny i niezależność instytucji.

Wszystko to brzmiało nam niezwykle znajomo, choć wszelkie skojarzenia były przypadkowe, a temat był prezentowany w sposób czysto akademicki. Może to właśnie wywołało ożywioną dyskusję i szereg pytań, na które nasz Gość starał się udzielić odpowiedzi.

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O Wspólnocie Indywidualności

Tworzymy przestrzeń do spotkania i rozmowy młodych członków i sympatyków Klubów “Tygodnika Powszechnego”. “Wspólnota indywidualności” to coroczne spotkanie połączone z debatami i warsztatami, podczas których poruszamy najistotniejsze problemy współczesnego świata: od problemów demokracji, aktywności młodych, przez kwestie ekologiczne, aż po równościowe.

W spotkaniu udział może wziąć każdy, komu bliska jest rozmowa i poszukiwanie rozwiązań w atmosferze wzajemnego szacunku. Jedynym ograniczeniem jest wiek (16-40 lat). Nie musisz być członkiem Klubów!

Współorganizator

Kilka zdań o pierwszej edycji

Podczas pierwszej edycji, która odbyła się w pierwszy weekend września w Warszawie spotkało się 25 Klubowiczów z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Trójmiasta, by rozmawiać i uczyć się od znamienitych gości i siebie nawzajem o demokracji, edukacji, pomocy niepełnosprawnym i bezdomnym, ochronie środowiska. I tak o Białorusi rozmawialiśmy z Małgorzatą Nocuń, o sprawach społecznych z Bartoszem Bartosikiem, ks. Adamem Bonieckim, Martą Titaniec, Mirosławem Wlekłym i Justyną Zorn, a o ekologii z Markiem Józefiakiem. Skutkiem ubiegłorocznej “Wspólnoty…” były spotkania uczestników i wspólne inicjatywy podejmowane m.in. we Wrocławiu i Warszawie.

Organizatorzy wspólnoty:

Joanna Stawiarska - Członkini Klubu
Małgorzata Jasionek - Członkini Klubu
Konrad Stanowicz - Koordynator

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!