Polska Żydowska. Jaka pamięć leczy rany?

Polska Żydowska. Dlaczego tak trudno wypowiedzieć razem te dwa proste słowa? Dlaczego tak trudno o związanych z nimi tematach pamiętać i dlaczego nie można o nich zapomnieć? Jak brzmią klasyczne już teksty o zagładzie i polskiej współodpowiedzialności za nią, o antysemityzmie i antyjudaizmie? Jak rozmawiać o Auschwitz, Jedwabnem, Kielcach, Marcu’68, ale też o tych zdarzeniach ze wspólnej historii, które dają nadzieję na przyszłość? Jakie są miejsca, w których fatalizm nieporozumień i wrogości wydaje się przełamany, a prawda o przeszłości ma charakter terapeutyczny?” pisze we wstępie specjalnego wydania “Tygodnika Powszechnego” Michał Okoński

Pada w nim wiele pytań i odsłania się ludzka pamięć. Czyją sprawą był Holokaust i czy jest w naszym myśleniu miejsce na naród wybrany? Jest człowiek, jest życie, miłość, pamięć i historia. Indywidualna, niedająca się podporządkować czyimś interesom lub wygodzie zapomnienia.

Przejdźmy do historii. Tak mówił Timothy Snyder na ostatniej debacie Tischnerowskiej. Według niego historia jest prawdziwa, ponieważ oparta jest na wielowątkowych faktach, które można śledzić, łączyć i nadać im perspektywę czasu. Od tego, jak będziemy o tym mówić zależy bardzo wiele, bo „najważniejsze jest życie”. Tak mówił już Marek Edelman, jeden z niewielu ocalałych z wojennej pożogi Żydów polskich.

Zapraszamy do rozmowy z udziałem red. Michała Okońskiego, redaktora wydania specjalnego “Tygodnika Powszechnego”, w sobotę, 6 kwietnia, godz. 16:00 w Stacji Muranów, ul Andresa 13 (wejście od dziedzińca).

UWAGA!
Nakład wydania jest na wyczerpaniu i nie ma go w magazynie, dlatego nie zapewnimy sprzedaży na miejscu. W wersji papierowej jest jeszcze do nabycia Empiku, natomiast w elektronicznej na stronie:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/wydanie-specjalne-polska-zydowska-najwazniejsze-teksty-o-najtrudniejszej-relacji-157341

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="6" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!