Polscy żołnierze w obronie Kanady: Wojna roku 1812

Klub „Tygodnika Powszechnego” w London, Ontario, Kanada zaprasza na spotkanie poświęcone udziałowi Polaków w ostatnim konflikcie zbrojnym między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi.

W 1812 r. kilkuset polskich żołnierzy przybyło do Kanady w ramach armii brytyjskiej wysłanej do obrony Brytyjskiej Ameryki Północnej (czyli dzisiejszej Kanady) przed inwazją ze strony Stanów Zjednoczonych. Jest faktem prawie zupełnie nieznanym, że uczestniczyli oni w kilku bitwach, gdzie wielu z nich poległo. Po wojnie kilkudziesięciu zdemobilizowanych żołnierzy-Polaków pomagało w osiedlaniu Kolonii Rzeki Czerwonej (Red River Colony) w Manitobie, tam gdzie dziś jest miasto Winnipeg, a nieliczna grupa udała się nastepnie do Stanów Zjednoczonych i wzięła udział w zakładaniu miasta St. Paul w Minnesocie.

Prezentacja zostanie wygłoszona przez Stana (Stanisława) Skrzeszewskiego, historyka i poetę polskiego pochodzenia, a będzie ona oparta na trzech wydanych przez niego książkach. Polacy nie pasują do oficjalnej narracji wojny 1812 roku, więc ich rola jest często pomijana. Opublikowane przez Stanisława Skrzeszewskiego książki maja na celu przyczynić się do przywrócenia pamięci poległym 200 lat temu rodakom.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 10 lutego, 2018 o godz. 18:00 w sali parafialnej Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej, 419 Hill Street, London, Ontario, Kanada.
Dodatkowe informacje: Kazimierz Adamiak, 519-472-4993, london@klubtygodnika.pl.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!