Posted on: 23 listopada 2018 Posted by: Anna Żarnowiecka Comments: 0

Gliwicki Klub „TP” zaprasza na spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak 5 grudnia 2018 w Klubie pracowników Politechniki Śląskiej w Gliwicach, ul. Banacha 3, o godz. 18.00. 

Inspiracją do wybrania tematu spotkania stały się: z jednej strony stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych, z drugiej, pojawienie się na rynku wydawniczym dwóch książek pani Joanny Kuciel-Frydryszak, a mianowicie „Iłły” o Kazimierze Iłłakowiczównie i „Służących do wszystkiego” – będącej pierwszą w naszych księgarniach publikacją dotyczącą służących – grupy zawodowej kobiet w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. „Służące to wszystkiego” to  publikacja złożona z dokumentów, relacji, wspomnień, fragmentów literatury, będąca swego rodzaju reportażem trzymającym w napięciu jak kryminał, z bogatą dokumentacją zdjęciową. „Iłła” natomiast, to opowieść o niemal stuletnim życiu Kazimiery Iłlakowiczówny – kobiety niezwykłej, damy o nietuzinkowej osobowości, wybitnej poetki, tłumaczki, ale także urzędniczki-patriotki, współpracowniczki Józefa Piłsudskiego. Bohaterka książki przedstawiona jest na tle barwnej kroniki czasów.

Zestawienie tych dwóch opracowań da szansę do spojrzenia na społeczeństwo Polski międzywojennej z perspektywy kobiety-inteligentki i kobiety z klasy niższej.

Autorka to absolwentka Polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, współpracowała m.in. z „Wysokimi Obcasami Extra” i z dodatkiem „Gazety Wyborczej” „Ale Historia”; autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie”, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego.

 

 

comments

Leave a Comment