Posted on: 1 października 2018 Posted by: Bożena Ostrowska Comments: 0

 

 

 

 

 

 

 

 

Gościem Klubu „TP” w Zielonej Górze w poniedziałek 8 października 2018 o godz. 18:00 będzie germanista prof. Paweł Zimniak, dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, badacz kultury i literatury. Porozmawiamy o tym, jak patriotyzm rozumieją Niemcy, a jak rozumieją go Polacy.

Negatywny stereotyp „polnische Wirtschaft” (oznaczający kraj nierządny i niegospodarny) odchodził do przeszłości, dzięki polskim sukcesom okresu transformacji. Teraz jednak znów się pojawia, tym razem w wersji „polnische Ungerechtigkeit“ – polska niepraworządność. Na dodatek, przysłowie: Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem – jest w polskich mediach reaktywowane.
Funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy poprzez pewne uproszczenie niekiedy ułatwiają wstępne zrozumienie obcego, nieznanego, ale uprzedzenia temu z pewnością szkodzą. Nie sposób jednak przełamać uprzedzenia bez osobistych kontaktów i szczerej rozmowy, a wciąż zbyt mało wiemy o sobie wzajem, kiepsko znamy tradycję, kulturę, obyczaje sąsiada.
Miejsce spotkania – tradycyjnie – Piekarnia Cichej Kobiety, ulica Fabryczna 13 Zielona Góra.

Wstęp wolny,
zapraszamy!

comments

Leave a Comment