Posted on: 28 stycznia 2019 Posted by: Redakcja Comments: 0

W łódzkim Klubie „Tygodnika Powszechnego” w środę, 13 lutego 2019 r. o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie poświęcone Torze Cylkowa. O unikatowym, pierwszym od wielu lat wydaniu hebrajskiej Tory, spolszczonej mistrzowsko przez XIX-wiecznego rabina Wielkiej Synagogi na Tłomackiem Izaaka Cylkowa, rozmawiać będą: rabin Gminy Żydowskiej w Łodzi Dawid Szychowski i ks. prof. dr hab. Andrzej Perzyński.
Wersja Tory, o której będziemy rozmawiać nie zaistniałaby, gdyby nie pan Mirek Sopek, który przepisał ręcznie spolszczoną przez rabina Cylkowa Torę, co trwało kilka lat. Została ona wydana w 2015 r. przez World Without End Publishing — wydawnictwo założone przez pana Sopka, celem przybliżenia tego niezwykłego tłumaczenia współczesnym czytelnikom. Pan Mirek Sopek nie może być obecny na spotkaniu, ale jego ideę będzie reprezentował rabin Dawid Szychowski.
Czesław Miłosz pisał o tłumaczeniu Cylkowa: „Wrażliwy na modulację hebrajskiej frazy, nieco inaczej kształtuje werset niż czynią to biblie, zarówno katolickie, jak i protestanckie, zawsze… ulegające wpływowi składni łacińskiej”.
Miejscem spotkania będzie Dom Literatury mieszczący się przy ul. Roosvelta 17.

tora plakat

comments

Leave a Comment