Po spotkaniu z prof. Teresą Szostek w klubie w Złotowie

Pani Profesor Teresa Szostek jest związana z Ziemią Złotowską przez swego wielkiego krewnego, ks. dra Bolesława Domańskiego, Prezesa Związku Polaków w Niemczech w okresie międzywojennym. W Złotowie bywała też w towarzystwie swego brata, ks. profesora Andrzeja Szostka, byłego rektora KUL-u, znakomitego etyka i filozofa.

Panią Profesor znamy jako osobę wielkiego rozumu i serca, liczymy się z Jej zdaniem. Dlatego gdy podpisała list otwarty w obronie o. Macieja Zięby, byliśmy ciekawi powodów i argumentów.

„Pierwszy raz spotkałam Maćka ponad 50 lat temu i choć intensywność kontaktów siłą rzeczy była rozmaita, to stwierdzić mogę, że znałam go nie tyle ze słów czy deklaracji, ile z konkretnego, wspólnego działania, podejmowanego przed jego wstąpieniem do dominikanów. To był człowiek nastawiony na czynny udział w życiu społecznym, niezwykle skuteczny, odważny, mądry i dobry. Pomagał bardzo wielu osobom, a choć nie był oczywiście pozbawiony wad, nie pozostawał obojętny na potrzeby bliźnich. Dziś nie może się bronić ani przedstawić swojego punktu widzenia, a my, jego przyjaciele i znajomi, zaapelowaliśmy jedynie o umiar i sprawiedliwy osąd całego człowieka, całego jego dorobku, nie tylko jako przełożonego Pawła M.  Wśród sygnatariuszy listu są ludzie od prawa do lewa, od byłego prezydenta Wrocławia do siostry obecnego premiera, w tym także niewierzący. Nie mamy zastrzeżeń w kwestii ustaleń poczynionych przez tzw. komisję Terlikowskiego, ale komentarze do jej raportu są porażające” – takie stanowisko zajmuje Teresa Szostek.

Spotkanie przerodziło się w ożywioną dyskusję, podczas której dominowały takie wątki:

– wielowymiarowość człowieka,

– tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono,

– każdy sądzi po sobie,

-dominikanie to dobrzy kaznodzieje, szkoda….

Koordynatorka Klubu “Tygodnika Powszechnego” w Złotowie Zofia Korpusik-Jelenkowa

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O Wspólnocie Indywidualności

Tworzymy przestrzeń do spotkania i rozmowy młodych członków i sympatyków Klubów “Tygodnika Powszechnego”. “Wspólnota indywidualności” to coroczne spotkanie połączone z debatami i warsztatami, podczas których poruszamy najistotniejsze problemy współczesnego świata: od problemów demokracji, aktywności młodych, przez kwestie ekologiczne, aż po równościowe.

W spotkaniu udział może wziąć każdy, komu bliska jest rozmowa i poszukiwanie rozwiązań w atmosferze wzajemnego szacunku. Jedynym ograniczeniem jest wiek (16-40 lat). Nie musisz być członkiem Klubów!

Współorganizator

Kilka zdań o pierwszej edycji

Podczas pierwszej edycji, która odbyła się w pierwszy weekend września w Warszawie spotkało się 25 Klubowiczów z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Trójmiasta, by rozmawiać i uczyć się od znamienitych gości i siebie nawzajem o demokracji, edukacji, pomocy niepełnosprawnym i bezdomnym, ochronie środowiska. I tak o Białorusi rozmawialiśmy z Małgorzatą Nocuń, o sprawach społecznych z Bartoszem Bartosikiem, ks. Adamem Bonieckim, Martą Titaniec, Mirosławem Wlekłym i Justyną Zorn, a o ekologii z Markiem Józefiakiem. Skutkiem ubiegłorocznej “Wspólnoty…” były spotkania uczestników i wspólne inicjatywy podejmowane m.in. we Wrocławiu i Warszawie.

Organizatorzy wspólnoty:

Joanna Stawiarska - Członkini Klubu
Małgorzata Jasionek - Członkini Klubu
Konrad Stanowicz - Koordynator

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!