Pierwsza Kawiarenka Klubu “Tygodnika Powszechnego”

Spotkanie Kawiarenki „Tygodnika Powszechnego” rozpoczęła Beata Chomątowska współzałożycielka i prezes Stacji Muranów.

Rozmowę zainspirowaną tekstami naszego gościa, red. Pawła Bravo („TP” nr 39, 41) zaczęliśmy od tematu rozumienia wspólnotowości oraz potrzeby  poczucia tożsamości w małych zbiorowościach takich jak wspólnoty etniczne, połączone tym samym sposobem wychowania, rozumienia, reagowania, w których poczucie przynależności  może dawać bazę do otwarcia się na zewnątrz. Jesteśmy gotowi na zmiany świata wokół nas, ale potrzebujemy móc dzielić się tym doświadczeniem z kimś, z kim się rozumiemy.

 

 

 

Samo bycie we wspólnocie nie ogranicz otwarcia i wielki błędem strony liberalnej było zaniedbanie tej potrzeby. Z drugiej strony poczucie silnej przynależności może służyć ruchom separatystycznym i niechęci do kultywowania nowej polskiej tożsamości kierującej się na Europę. Każda wspólnota posiada energię wewnętrzną którą można zagospodarować strachem, wzbudzić zagrożenie i potrzebę odseparowania się od innych, a nawet agresję.

W obecnej sytuacji mamy często do czynienia z zarządzanie strachem na wyrost i uleganiem lękom, które nieraz nie są realne. Jest to wynikiem działania postaw radykalnych po obu stronach politycznej sceny. Dlatego ważne jest porozumienie ludzi umiarkowanych, poza sporem radykałów, wyciszanie języka dialogu przez wspieranie publicystyki środka.

Zastanawialiśmy się nad tym, czym jest nasza świadomość i tożsamość europejska i nad powolnymi procesami ich budowania, zaburzonymi ostatnio osłabieniem pozycji Polski w Europie, co obok wycięcia drzew, będzie najtrudniej odwracalnym dziedzictwem obecnej władzy.

Jesteśmy narodem zdolnym wchłonąć inne kultury, ale przyswajanie wielokulturowości wymaga czasu i potrzeby oddolnej, a nie narzucanej z góry ideologii. Może dlatego pierwszymi tego objawem jest kuchnia, która akceptujemy zupełnie mimochodem, bez powiązania z uprzedzeniami czy polityką.

I tu przeszliśmy do części naszej rozmowy dotyczącej, znanej wszystkim ze szpalt Tygodnika, pasji naszego gościa, czyli kulinarni.

Mówiliśmy zarówno o jedzeniu, jak i gotowaniu w świetle przenikania kultur, poszanowania tradycji i otwieraniu się na nowe.

Rozmowy powróciła do tematów społeczeństwa obywatelskiego i problemów trzeciego sektora, o czym red Paweł Bravo napisał w krótkim tekście ostatniego wydania.

Prawdziwą wolność najpewniej daje niezależność, jednak na pewno trzeba budować struktury, w których będzie można oddziaływać na rzeczywistość, czy to w polityce, w życiu społecznym, czy przez kulturę.

Pierwsze spotkanie mamy za sobą i czekamy na kolejne. Na pewno warto wyciągnąć z niego organizacyjne wnioski tak, by więcej osób czuło się swobodnie, uczestnicząc w rozmowie.

Dziękujemy naszym gospodarzom i naszemu gościowi za spędzony wspólnie czas, a „Tygodnikowi Powszechnemu” za wspaniałą promocję wydarzenia i kawę, która w Stacji Muranów jest naprawdę dobra.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38,39,40,35,42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.


Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="6" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]