Październikowe spotkania w Klubie „TP” w Grudziądzu

Długo czekaliśmy na sprawozdanie ze spotkań w Klubie „Tygodnika Powszechnego” w Grudziądzu, a to dlatego, że dużo ostatnio się u nas działo!

Zaraz po przyjeździe ze Zjazdu Klubów „TP” w Krakowie spotkaliśmy się, aby zakończyć cykl spotkań i rozmów przy książce „Tischner czyta Katechizm”. Pozostały nam do omówienia zagadnienia wolności, sumienia i sądu ostatecznego. Bogatsi o dyskusje w Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie, w których część z nas miała możliwość uczestniczyć, oraz mając nieodłączne podczas rozmów o filozofii ks. Tischnera wsparcie ks. Dariusza, przeszliśmy niczym burza nad różnicą w poczuciu wolności a wolnym wyborem, nad kształtowaniem sumienia (poprzez korzystanie, lub nie, z wolności), dochodząc do stwierdzenia, że lektura i zrozumienie Apokalipsy według św. Jana nie muszą wydać się złe, jeśli nasze sumienie będzie kształtowało się w dobrym kierunku. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że mimo zakończenia lektury książki nie było to nasze ostatnie spotkanie z ks. Tischnerem.

Bogatsi o dyskusje w Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie, w których część z nas miała możliwość uczestniczyć oraz mając nieodłączne wsparcie ks. Dariusza rozważaliśmy różnicę między “poczuciem wolności” a “wolnym wyborem”, a także kwestię kształtowania sumienia właśnie poprzez korzystanie (lub nie) z wolności. Na koniec dyskusji doszliśmy do stwierdzenia, że jeśli nasze sumienie będzie kształtowało się w dobrym kierunku, to Sąd Ostateczny, o którym mówi Apokalipsa według św. Jana, nie będzie się nam wydawał tak straszny.

Kolejne spotkanie nawiązywało do czterdziestej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Postanowiliśmy pochylić się nad wspomnieniami o św. Janie Pawle II i nad jego tekstami (kazaniami, fragmentami książek). W małym gronie i w stałym miejscu spotkań, jakim jest Biblioteka Parafialna, mieliśmy te teksty dosłownie na wyciągnięcie ręki. Rozpoczynając od lektury niektórych artykułów i fragmentów tekstów specjalnego wydania „Tygodnika Powszechnego”, pt. „Dał nam siłę” przeszliśmy do fragmentów kazań, katechez i prywatnych zapisków Jana Pawła II. Po czym, każdy z nas opowiedział własną historię doświadczeń z pontyfikatem Jana Pawła II i spuścizną świętego. Tym razem spotkanie nie było długie, choćby dlatego, że tak niewielu z nas w nim uczestniczyło. Mała liczba osób zgromadzonych na tym wspomnieniowym spotkaniu świadczyła o tym, że do wszelkich ważnych wydarzeń czy znaczących osób i ich filozofii podchodzimy zrywami, później szybko o nich zapominając. Nasz wniosek po tym spotkaniu jest taki, aby częściej sięgać do spuścizny Jana Pawła II.

Także Festiwal Conrada stał się okazją do spotkania w Klubie. Tym razem postanowiliśmy zorganizować się nie do końca formalnie i porozmawiać przy filiżance kawy na temat książek nominowanych do Nagrody Conrada i o literaturze w ogóle,  w miejscu, w którym często odbywają się podobne spotkania. Choć nasza próba wytypowania nagrodzonej książki nie była trafiona udało nam się omówić tegoroczny temat przewodni Festiwalu – POP,  szczególnie w kontekście szerzenia kultury w mediach i na spotkaniach podobnych do naszych w Klubie „Tygodnika Powszechnego”.

Ten intensywny czas spotkań pozwolił nam określić, jakie tematy skupiają w naszym klubowym gronie więcej osób, które z nich potrafią wywołać dyskusję i pozostają w nas na dłużej (co widać po tym, jak często do nich wracamy w rozmowach na kolejnych spotkaniach). Zdecydowanie takim spotkaniem była dyskusja wokół książki „Tischner czyta Katechizm”, o której pewnie jeszcze nie raz będziemy rozmawiać.

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!