Paweł Adamowicz, “Tygodnik Powszechny” i Klub w Trójmieście

Paweł Adamowicz fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

– To wstyd, że w Gdańsku nie powstał do tej pory Klub „Tygodnika Powszechnego” – powiedział prezydent Adamowicz 12 grudnia 2017 r. w Europejskim Centrum Solidarności, co wspomina na łamach “Więzi” Ryszard Bongowski, nasz trójmiejski klubowicz.

Słowa te Paweł Adamowicz wypowiedział podczas spotkania reaktywującego Klub “Tygodnika Powszechnego” w Trójmieście, który formalnie powstał w marcu 2016 r. Można więc śmiało powiedzieć, że był Paweł Adamowicz jednym z ważnych inspiratorów naszego trójmiejskiego Klubu.

Cytowane przez Bongowskiego słowa nie wzięły się z niczego. Związek zmarłego tragicznie Prezydenta Gdańska z “Tygodnikiem Powszechnym” sięga dzieciństwa, o czym przeczytać możemy w jego książce “Gdańsk jako wyzwanie”:

W domu było sporo książek – rodzice dużo czytali, przede wszystkim literaturę historyczną i książki pisarzy katolickich, na przykład Gołubiewa czy Brandstaettera, prenumerowali „Tygodnik Powszechny” i „bezpartyjny” „Dziennik Bałtycki”. Widok rodziców czytających zdecydowanie przeważał nad obrazem rodziców oglądających telewizję.

(…)

Rodzice są osobami nie tylko religijnymi, ale też żywo interesującymi się sprawami Kościoła katolickiego. Wydarzenia w Kościele polskim, jak i w powszechnym, zawsze zajmowały ważne miejsce w naszym domu. Śmierć papieża Pawła VI, krótki pontyfikat Jana Pawła I. Pamiętam, jak pewnego razu, przy wspólnej kolacji, w trakcie trwającego już konklawe po śmierci Jana Pawła I, rozmawialiśmy na temat przyszłego papieża. Mama ku zaskoczeniu wszystkich powiedziała z wielkim przekonaniem, że nowym papieżem będzie kardynał Karol Wojtyła. 

Adamowicz nie tylko zainspirował naszych trójmiejskich klubowiczów do działania, ale także wspierał ich organizacyjnie. To, że na spotkania klubu przychodzą dziś dziesiątki osób, a gośćmi byli w ostatnim roku m.in. prof. ks. Adam Boniecki, o. Paweł Gużyński, Stanisław Obirek, o. Wacław Oszajca, ks. Jacek Prusak, Piotr Sikora, Jerzy Stuhr ks. prof. Andrzej Szostek, prof. Karol Tarnowski, ks. Alfred Wierzbicki, o. Ludwik Wiśniewski i prof. Zofia Zarębianka to także jego zasługa.

Za to wsparcie jesteśmy wszyscy śp. Pawłowi Adamowiczowi bardzo wdzięczni.

* * *

źródła:

Cudowny czas dzielenia się dobrem, Ryszard Bongowski, Więź, 18 stycznia 2019 r., link

Gdańsk jako wyzwanie, Paweł Adamowicz, Słowo/obraz terytoria, 2008 r., link

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!