Szkoda, że….

Biskup włocławski, Wiesław Mering zaapelował do wiernych o wyrażenie publicznego sprzeciwu wobec postawy dyrekcji TVP2, która w przygotowywanym programie rozrywkowym zdecydowała się na zatrudnienie w charakterze członka jury, Adama Darskiego, znanego celebrytę i wokalistę. Bp Mering poprosił o modlitwę a także składanie podpisów pod protestem wobec udziału Pana Darskiego w programie publicznej telewizji. Stwierdził także, że jako katolicy „mamy bardzo realne sposoby wpływu na to, co pojawia się na ekranach – choćby przez obywatelski protest niepłacenia za abonament, jeżeli prośby i apele pozostaną bez echa”.

Szkoda, że biskup jak i katoliccy hierarchowie nie zwrócili uwagi na niskie standardy panujące w TVP znacznie wcześniej. Od lat niewypełnianie misji publicznej to tradycja każdego zarządu publicznej telewizji. Powołanie niskobudżetowych kanałów tematycznych jak np. TVP Kultura, spowodowało tylko całkowite zepchnięcie programów innych niż rozrywkowe do godzin nocnych.

Szkoda, że apel włocławskiego hierarchy pojawia się dopiero wtedy, kiedy zostają złamane wartości chrześcijańskie (ale czy i aby na pewno?) zapisane w statusie ustawie o radiofonii i telewizji. Wcześniej, gdy przez lata telewizja mieliła papkę prymitywnego patriotyzmu i urągającej jakiemukolwiek poczuciu estetyki rozrywki, apeli do dyrekcji żaden z hierarchów nie wystosowywał, a przecież większość z tego, co nadają w telewizji obraża każdego poczciwie wykształconego człowieka. Zatrudnienie Pana Darskiego jest wynikiem długoletniej polityki karmienia widzów odstręczającą breją. Szkoda więc, że polski Kościół znacznie wcześniej nie włączył się w liczne apele ludzi kultury o poprawę jakości polskiej kultury. Nawoływanie o respektowanie „uniwersalnych wartości” jest już dzisiaj nieautentyczne.

Jeśli na skutek apelu biskupa spadną zyski z abonamentu to stracą przede wszystkim instytucje, np. radiowa „Dwójka” i wspomniana TVP Kultura, które, jak nikt inny dbają, by jakość szła w parze z „wartościami”.

PS. W całej tej sprawie smuci najbardziej fakt, że biskup katolicki zajmuje się gwiazdą tabloidów, widząc w nim człowieka „nie kryjącego swojego zaangażowania w satanizm i pogardy dla chrześcijaństwa”. Szkoda, że biskup jak i cały Episkopat nie zareagował na prawdziwą pogardę dla chrześcijaństwa jaką są swastyki na pomniku zamordowanych Żydów z Jedwabnego czy synagodze w Orli.

English (auto-detected) » English

English (auto-detected) » English

English (auto-detected) » English

English (auto-detected) » English

English (auto-detected) » English

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!