Pamiętajmy o nich…

1 listopada – dzień wszystkich świętych i 2 tego miesiąca – dzień zaduszny, święto zmarłych. Idziemy na cmentarze, aby uczcić naszych bliskich, których nie ma już wśród nas. Myjemy groby, grabimy liście, później stawiamy kwiaty i palimy znicze, modlimy się za tych, którzy byli nam bliscy.

Uciążliwy rytuał, powiedzą niektórzy, turystyka cmentarna, grobbing, pusty ceremoniał. Nigdy tak nie sądziłem! Ten akt bycia z naszymi zmarłymi jest przecież głęboko zakorzeniony w naszej kulturze i tradycji i nie godzi się go postponować, obśmiewać w imię mniemanej nowoczesności.

Przenoszę się w tych dniach myślą na cmentarz w Tyńcu, gdzie spoczynek znaleźli: Jerzy i Anna Turowiczowie, Hanna Malewska, Marek Skwarnicki, Mieczysław Pszon, Jan Józef Szczepański, Tadeusz Żychiewicz, Stefan Wilkanowicz i Henryk Krzeczkowski, na cmentarz rakowicki do „Ziuty”, Józefy Hennelowej. Idę duchem na cmentarz salwatorski, gdzie spoczywa Antoni Gołubiew i Krzysztof Kozłowski. Jestem modlitwą w Warszawie, na Powązkach, na grobie „Kisiela” i Władysława Bartoszewskiego, w Laskach u Stanisława Stommy, Jacka Woźniakowskiego, Stefana Swieżawskiego i Tadeusza Mazowieckiego.

Winniśmy im pamięć i słowa modlitwy, ale również dbałość o miejsca doczesnego spoczynku. Może to my – ludzie Klubów „TP” – powinniśmy pójść na groby naszych Mistrzyń i Mistrzów, także po to, aby zobaczyć w jakim są stanie, czy godnie świadczą o żywej pamięci? Byłem w zeszłym roku na cmentarzu tynieckim. Grób Turowiczów był zadbany, inne nie całkiem. Warto wybrać się klubowo do Tyńca, na Salwator, Rakowice, na Powązki i do Lasek, i zobaczyć, jak wyglądają groby tych, którym tak wiele zawdzięczamy. Byłaby to swoista pielgrzymka do naszych korzeni, wypełnienie zobowiązania…

Na zdjęciu wizyta Członków Klubów “TP” na cmentarzu tynieckim 26 stycznia 2020 r. przy okazji 20. rocznicy śmierci Jerzego Turowicza /Fot. Adam Walanus

Wszystkich chętnych zapraszamy na wspólną wizytę na cmentarzu tynieckim w piątek, 4 listopada o godz. 19. Spotykamy się przed bramą cmentarza. Chętnych do wspólnego wyjazdu samochodem z centrum miasta prosimy o kontakt mailowy pod adresem kontakt@klubtygodnika.pl.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!