Opinie

Miejsce wymiany myśli w kwestiach bieżących. Publikują nie tylko członkowie klubów.

Opinie
Barbara Niedźwiedzka

Nie jedzmy zwierząt w Wielki Post…

…a przynajmniej jedzmy ich mniej. Zbliża się post przed Świętami Zmartwychwstania. Czas refleksji nad własnym życiem, zaglądania w głąb siebie, spoglądania w górę ponad ziemską codzienność, i wokół siebie z pytaniem, czy jesteśmy dobrymi bliźnimi. Zrezygnowanie z rutyny, wyrzeczenie się czegoś cennego może pomóc, przypomina, nagina, sublimuje, wytrąca z komfortu.

Czytaj więcej »
Opinie
ks. Bartek Rajewski

Religijny kac

Rada Stała KEP wypowiedziała się na temat działań fundacji Macieja Bodasińskiego i Lecha Dokowicza.

Czytaj więcej »
Opinie
Kazimierz Urbańczyk

Musimy bronić kościołów za wszelką cenę

Jezus wyszedłszy na górę, nauczał swych uczniów tymi słowami: Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, wezwij straż i żołnierzy, żeby chronili świątynię, byś mógł w spokoju i bez zakłócenia dar swój złożyć. Co prawda zapisano to cokolwiek inaczej: Jeśli

Czytaj więcej »
Opinie
Kazimierz Urbańczyk

Zbieramy owoce

Jakże podobnymi drogami biegną moje myśli i prof. Pawła Stachowiaka. I mnie też narzuciła się wręcz analogia z Hiszpanią (“Hiszpańska przestroga”). I zastanawiałem się czy o tym nie napisać, ale Paweł zrobił to lepiej niż ja bym mógł napisać. Kiedyś mnie dziwiło, jak mogło dojść do mordowania na taką skalę

Czytaj więcej »
Opinie
Marcin Pera

Spróbować wyciągnąć rękę

„Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni Synami Bożymi będą nazwani” (Mt 5, 9) – powtarzam sobie od dwóch dni, by spróbować poszukać odpowiedzi na pytanie jak dziś Kościół czyni pokój?

Czytaj więcej »
Opinie
Marcin Pera

Cucenie molocha

Kościół instytucjonalny nie rozwiąże swoich problemów bez pomocy świeckich. Co ciekawe, na takie wsparcie ciągle jeszcze może liczyć. Problem polega jednak na tym, że albo nie chce, albo nie potrafi z niego skorzystać.

Czytaj więcej »