Od Solidarności po iluzję – relacja ze Wspólnego czytania

Teksty w tej książce powstawały stopniowo i były publikowane co tydzień w „Tygodniku Powszechnym”. Ich język jest łatwo przyswajalny dla każdego, a problemy wzięte z ówczesnej z rzeczywistości. Tischner nie definiuje pojęć, którymi opatruje swoje felietony, ale pokazuje drogę, wskazuje kierunek, w którym powinny podążyć nasze rozważania, daje język do nazwania różnych zjawisk, przedstawia idee pozwalające na rozumienia pewnych zdarzeń.

Są to rozważania na płaszczyźnie etycznej i na poziomie ludzkiego sumienia. Ks. Tischner pokazuje jak pewne pojęcia mogą być różnie rozumiane i zakłamywane, i jak ważne w tym wszystkim są dialog i ludzkie doświadczenie.

Dlatego, na marginesie tej lektury, ks. Andrzej sugeruje rozmowy o własnym, osobistym doświadczeniu i zwrócenie uwagi na to, które tematy rezonują w naszym życiu, co zmieniają wokół nas.

Jak dziś te teksty opisują rzeczywistość? I które wątki są szczególnie aktualne? Na pewno: demokracja, praca, iluzja, dialog, i tematy które je łącza, takie jak: rodzina, wspólnota. Będziemy mówić o tym na kolejnych spotkaniach.

A na tym czwartkowym mówiliśmy o rozumieniu i odczuwaniu wolności, oraz jak widzimy etyczny wymiar pracy, a też o znaczeniu weryfikacji przestrzeni dialogu i o solidarności sumień będącej bazą relacji międzyludzkich.

Już na tym spotkaniu było widoczne, jak osobiste doświadczenia, bagaż przeżyć i pamięć wydarzeń, zmieniają język i rzutują na dialog między nami. Olbrzymia potęga ludzkiego doświadczenia i prawo jego swobodnej wymiany, są wyrazem solidarności i gwarantem porozumienia.

Rozmowę poprzedziło podsumowanie roku w Klubie i zarysowanie planów na najbliższe miesiące.

W czasie spotkania odbyła się zbiórka funduszy i prezentów dla Schroniska przy Hospicjum Św. Krzyża.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Ważnym elementem spotkania Klubu warszawskiego, wokół wspólnej lektury rozdziałów „Etyki Solidarności” ks. Józefa Tischnera, było wprowadzenie ks. Andrzeja Perzyńskiego.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O Wspólnocie Indywidualności

Tworzymy przestrzeń do spotkania i rozmowy młodych członków i sympatyków Klubów “Tygodnika Powszechnego”. “Wspólnota indywidualności” to coroczne spotkanie połączone z debatami i warsztatami, podczas których poruszamy najistotniejsze problemy współczesnego świata: od problemów demokracji, aktywności młodych, przez kwestie ekologiczne, aż po równościowe.

W spotkaniu udział może wziąć każdy, komu bliska jest rozmowa i poszukiwanie rozwiązań w atmosferze wzajemnego szacunku. Jedynym ograniczeniem jest wiek (16-40 lat). Nie musisz być członkiem Klubów!

Współorganizator

Kilka zdań o pierwszej edycji

Podczas pierwszej edycji, która odbyła się w pierwszy weekend września w Warszawie spotkało się 25 Klubowiczów z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Trójmiasta, by rozmawiać i uczyć się od znamienitych gości i siebie nawzajem o demokracji, edukacji, pomocy niepełnosprawnym i bezdomnym, ochronie środowiska. I tak o Białorusi rozmawialiśmy z Małgorzatą Nocuń, o sprawach społecznych z Bartoszem Bartosikiem, ks. Adamem Bonieckim, Martą Titaniec, Mirosławem Wlekłym i Justyną Zorn, a o ekologii z Markiem Józefiakiem. Skutkiem ubiegłorocznej “Wspólnoty…” były spotkania uczestników i wspólne inicjatywy podejmowane m.in. we Wrocławiu i Warszawie.

Organizatorzy wspólnoty:

Joanna Stawiarska - Członkini Klubu
Małgorzata Jasionek - Członkini Klubu
Konrad Stanowicz - Koordynator

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!