Posted on: 5 czerwca 2013 Posted by: Łukasz Borowiecki Comments: 0

130602-1803-14Dyplomacja watykańska była tematem spotkania zorganizowanego wspólnie przez Krakowski Klub „Tygodnika Powszechnego” oraz Forum Młodych Dyplomatów. Spotkanie odbyło się w niedzielę, 2 czerwca w Krakowie, a jego gośćmi byli, ks. Adam Boniecki oraz dr hab. Wojciech Kęder.

Ten ostatni jest historykiem, specjalistą w zakresie historii nowożytnej oraz historii Kościoła katolickiego. W krótkim wprowadzeniu zarysował dzieje służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej oraz opowiedział o jej roli i znaczeniu na arenie międzynarodowej. Podkreślał, że pomimo braku realnej władzy politycznej, Watykan, dzięki autorytetowi papieża, odgrywa ważną rolę w światowej polityce.

Ks. Adam Boniecki przypomniał, że nuncjusz apostolski nie jest zwierzchnikiem biskupów, a raczej przedstawicielem papieża, jego „obecnością” w danym kraju (słowo „nuncio” oznacza „zwiastuje”) oraz jedną z form działalności Kościoła w świecie. „To się nazywa »dyplomacja«, ale jest tak naprawdę misją ewangeliczną, której celem jest dobro człowieka”, mówił.

Wśród zgromadzonej publiczności best online casino szczególne zainteresowanie wzbudziło zagadnienie roli dyplomacji watykańskiej w konfliktach oraz tego, jakie stanowisko powinna ona zająć w stosunku do rządów państw uznawanych za autorytarne. Czy Watykan powinien rozmawiać z dyktatorami? , Dr hab. Kęder mówił: „Dyplomaci nie są cudotwórcami. Jeżeli mogą jednak oddziaływać, muszą wcześniej znaleźć jakieś płaszczyzny porozumienia”. W podobnym duchu wypowiadał się ks. Boniecki: „Gdy się rozmawia, nawet z dyktatorami, zawsze można coś od nich uzyskać. W przeciwnym wypadku nie da się nic zrobić”.

Zdjęcia: Adam Walanus.

comments

Leave a Comment