O Rzecz bardziej Pospolitą

Tytuł spotkania jest jednocześnie tytułem artykułu będącego rozszerzoną wersją wystąpienia Zbigniewa Nosowskiego podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich 25 października 2020 r. Kontekstem wystąpienia był werdykt Trybunału Konstytucyjnego oraz późniejsze strajki dotyczące jednego z najgorętszych i najbardziej dzielących ludzi tematów: aborcji. I właśnie w tej perspektywie, ze świadomością wielu gorszących i szokujących wydarzeń z życia Kościoła, będących przyczyną ciemnej nocy Kościoła – spotkamy się, by porozmawiać o tym, jaki mamy do tego stosunek i co sprawia, że dajemy świadectwo, a także jak możemy poruszać się w niepewności, której przyczyną jest upadek autorytetów moralnych.

Porozmawiamy też o trudności przekraczania podziałów, zarówno w Polsce jak i w Kościele rzymskokatolickim w Polsce. Jak budować wspólnotę i co robić, aby Rzecz była bardziej Pospolita?

Swoim doświadczeniem podzieli się Zbigniew Nosowski, który nie tylko trafnie odczytuje i opisuje rzeczywistość, ale też reaguje na zło w kościele i działa. Jest socjologiem i teologiem, od 1989 r. redaktorem “Więzi”, od 2001 redaktorem naczelnym tego pisma. Jest też dyrektorem programowym Laboratorium Więzi, współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, autorem wielu książek, artykułów, analiz. Angażuje się w działalność ekumeniczną oraz działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest Rzecznikiem prasowym inicjatywy „Zranieni w Kościele” (m.in. telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele). Od 2009 r. jest członekiem Rady Fundacji Auschwitz – Birkenau. W latach 2006-2010 był Członkiem Rady Społecznej w Warszawie Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO był wtedy Janusz Kochanowski) i ponownie 2015-2020, kiedy Rzecznikiem Praw Obywatelskich był Adam Bodnar.

Pytania zada w swoim i Waszym imieniu – Weronika Uziak, gdańszczanka, menadżer kultury, członkini Klubu “Tygodnika Powszechnego” Trójmiasto, związana z Dialogami Świętojańskimi (wcześniej: Dialogami Dominikańskimi). Jest jedną z uczestniczek ostatnich protestów i sygnatariuszką listu pod tytułem „Mówię dość! Katoliczki przeciw wyrokowi TK”.

Do zobaczenia 26 listopada, w czwartek, o godzinie 18. 00 na platformie Facebook.com/klubtygodnika

i klubtygodnika.pl/tv

Przed spotkaniem zachęcamy do zapoznania się z dwoma tekstami Zbigniewa Nosowskiego:

http://wiez.com.pl/2020/10/26/o-rzecz-bardziej-pospolita/

http://wiez.com.pl/2020/10/29/jak-isc-przez-noc-ciemna-kosciola

Do zobaczenia 26 listopada, w czwartek, o godzinie 18:00 na platformie

Facebook.com/klubtygodnika

i klubtygodnika.pl/tv

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!