O rycerstwie

Mijający tydzień to święto książki dziecięcej. Sięgnęłam po „Łowy” Emilii Kiereś. Czytane przez Janusza Wintucha w Polskim Radiu w okolicach Bożego Narodzenia przenosiły najmłodszych słuchaczy w świat cudów i dziwów. Starsi odbiorcy rozpoznali właściwe Autorce zacięcie filologiczne.

Redaktorka, tłumaczka na język polski angielskiej literatury dziecięcej, autorka ilustracji, współpracująca z Wydawnictwem Akapit Press i Wydawnictwem Poznańskim wprowadza czytelnika w sieć literackich odgałęzień. Na fabułę „Łowów” można patrzeć wielorako, ale czy wystarczy powiedzieć, że jest to opowieść o poszukiwaniach zaginionego strzelca?

Historia, jakich wiele? Zaczyna się od strugania w leszczynie łuku. Już za chwilę akcja rusza, i do końca nie traci impetu. Marzenie o wielkiej przygodzie przekuje się w czyn. Nieustraszony Franciszek odczyta sens snu, pokieruje wyprawą, uniesie świat dziecięcych trosk. Wypełni wolę dziada proszalnego i Michała. Dzierżąc husarski szyszak – otrzymany w nagrodę za męstwo – zrówna się z ideą wielkich przeznaczonych do walki. Odzyska utraconą tożsamość. Wyjeżdżając z Płużyn, chyba już wie, czym jest ciągłość idei, zakorzenienie.

To pierwszy plan odczytań. Kolejny naprowadza na ślady mistyki miejsca, dziewiętnastowiecznych „ballad i romansów”. „Czucie i wiara” –„szkiełko i oko” – zręby programu Mickiewicza wybrzmiały jak na początku dziewiętnastego stulecia: stały się projekcją nowego. Częścią dziedzictwa Franciszka stanie się wiara w to, co niewidzialne.

W jakiż słowach można zamknąć otchłań, bezdeń duszy? „Łowy” to wirtuozeria literacka. Pochłonie bez reszty małych i dużych. W ciszy lub na tle „Ballady nr 2 F – dur, op. 38” Chopina.

(Emilia Kiereś, Łowy, okładka i ilustracja Emilia Kiereś, Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2012, s. 138.)

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!