O kryzysie w Kościele

Czy księża dojrzeli do swojej funkcji? Czy seminaria przygotowują dojrzałych mężczyzn? Czy księża znają siebie? Co z przestrzeganiem celibatu? Czy umieją prosić o pomoc, gdy przychodzi kryzys, depresja, poczucie osamotnienia? Jak reagują na nadużycia i przestępstwa pedofilii wierni, czyli my? Jaki będzie Kościół za 20 lat?
Planowaliśmy to spotkanie kilka miesięcy temu. Chcieliśmy mówić o kondycji polskich księży i o postrzeganiu kleru w społeczeństwie. Wydarzenia ostatnich tygodni zmieniły temat, ale to nie pedofilia stała się przedmiotem rozmowy. W opinii ks. Prusaka to, co ujawnił film Sekielskich, to symptomy dysfunkcyjnego systemu. Zaczyna się od seminarium, poprzez parafie, które często nie są już wspólnotami (potoczne: „churching”), przez katechezy nietrafiające do młodzieży, aż do biskupów, którzy nie chcieli/nie chcą konfrontacji z ofiarami i powtarzali/powtarzają scenariusze znane ze Stanów Zjednoczonych czy Irlandii.

Badania socjologiczne przytaczane w czasie spotkania nie niosą pocieszenia: rośnie pokolenie antyklerykalne, odchodzą z Kościoła młode, wykształcone kobiety, a co za tym idzie — ich dzieci nie odbiorą już religijnego wychowania (najbardziej religijna grupa to ludzie powyżej 40 roku życia).

Ks. Jacek Prusak SJ w bielskim Klubie nie miał łatwego zadania. Spotkanie mające miejsce  w czasie „po filmie Sekielskich” i po kazaniu Ks. Jacka pełne było niepokojących danych, obserwacji, przykładów.

Dowiedzieliśmy się, że badań nad zachowaniami kleru w zasadzie się nie prowadzi (Ks. Prusak wspomniał o prof. Józefie Baniaku i jego kłopotach). Badania zachodnie wskazują, że tzw. preferencyjnych pedofili jest wśród księży ok. 2 %. Niestety, żadne testy nie wykryją pedofilii, przestępcę ujawni dopiero ofiara.
A więc zaufanie społeczne powinna budować ponad 90-procentowa większość. Dlaczego tak się nie dzieje?

Po filmie Sekielskich oburzenie kierowano w stronę hierarchów, a zaufanie do Kościoła katolickiego spadło do najniższego od 1995 roku poziomu.

Wiele trudnych pytań, wynikających z opowieści o zachowaniu księży dopuszczających się nadużyć, przestępstw pedofilii i zmowy milczenia padło w trakcie spotkania. Nie dotyczyły one tylko księży, ale także nas – wiernych.

Księża od Was powinni się dowiedzieć, jacy są — tak widzi rolę świeckich Gość bielskiego Klubu.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!