O katolikach w Polsce, Europie i na świecie…

Pierwsze spotkanie naszego klubu z gościem stało się faktem. Na rozmowę z o. Pawłem Kozackim OP (wtorek, 19 maja) obraliśmy temat “Polak – katolik”. Jednak podczas niemal półtoragodzinnej rozmowy zawędrowaliśmy do Francji, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej, a nawet do Azji, ze szczególnym uwzględnieniem Tajwanu i Japonii. Za tę podróż serdecznie o. Pawłowi dziękujemy!

Odniesieniem do naszego spotkania był temat 18 numeru “Tygodnika” z bieżącego roku, którego hasłem były słowa “Polak Katolik w zaniku”. Nim jednak przeszliśmy do dyskusji w tym temacie, przedstawiliśmy ojcu Pawłowi nasz klub oraz wymieniliśmy kilka opinii z Szanownym Gościem o “Tygodniku Powszechnym”. Później już rozpoczęła się debata, która przerodziła się w prawdziwą podróż po katolicyzmie funkcjonującym w różnych kręgach kulturowych. Ojciec Paweł zdał nam w pewien sposób relację ze swej ostatniej podróży, podczas której odwiedził Japonię i Tajwan. Opowieść ta dała nam zupełnie odmienne spojrzenie na katolicyzm funkcjonujący w naszej kulturze, która jest przecież zgoła odmienna.

Nie zabrakło też odniesień do chrześcijaństwa północnoamerykańskiego, a także sytuacji Kościoła we Francji i Irlandii. Ojciec Kozacki z chęcią odpowiadał na kolejne pytania często opierając się na zagranicznych przykładach. Gdyby nie upływający czas, który zbliżał nasze spotkanie do nieuchronnego końca z chęcią kontynuowalibyśmy to spotkanie. Pewnie przez co najmniej następne 1,5 godziny.

Dla wielu klubowiczów czas obecny jest bardzo trudny – liczne egzaminy, prace magisterskie itd. Tym bardziej dziękujemy wszystkim, którzy zdołali przybyć na spotkanie w Piwnicy Farnej. Tym zaś, którzy nie mogli przybyć polecamy nasze kolejne spotkania. Przede wszystkim jednak dziękujemy Ojcu Pawłowi, który znalazł czas by się z nami spotkać i pozytywnie odniósł się do naszych działań. Wierzymy, że niebawem uda się zorganizować kolejne spotkanie, podczas którego uda nam się tę rozmowę dokończyć oraz podjąć kolejne wątki. Być może uda się też wygospodarować więcej wolnego czasu, co pozwoli rozszerzyć możliwości naszej dysputy.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!