Pracownia Badań nad Kulturą Religijną i Dawnym Piśmiennictwem oraz Zakład Teorii i Antropologii Literatury działające w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa US, zapraszają na konferencję naukową pn. „Stulecie urodzin Jerzego Turowicza” w ramach „Niemiecko-Polskiego Forum Literackiego”.
– U schyłku II wojny światowej stało się jasne, że Polska pozostanie w strefie wpływów Moskwy zdominowana przez system komunistyczny. Ateizm i światopogląd materialistyczny wspierane były przez państwo w najrozmaitszy sposób. Tutaj więc — szczególnie w Polsce — Kościół i religia miały szczególną rolę do spełnienia. Postanowiono stworzyć przeciwwagę ofensywnego marksizmu i stalinizmu w formie periodyku prasowego, wspieranego autorytetem metropolity, Adama ks. Sapiehy, a kierowanego przede wszystkim do inteligencji. Na czele „Tygodnika Powszechnego” stanął młody, utalentowany publicysta, Jerzy Turowicz, gromadząc wokół siebie znakomitych współpracowników. Kierowany przez niego „TP” prędko zyskał uznanie elit krakowskich, przede wszystkim uniwersyteckich i akademickich, a niebawem w całej Polsce i na emigracji. Mimo nieustannych szykan cenzury „Tygodnik” podjął wieloletnią, wytrwałą walkę o rozwój wartości chrześcijańskich i suwerennego myślenia, skupiając wokół redakcji setki intelektualistów. Naczelny komentował najważniejsze wydarzenia religijne lat 1945-1995. Określał własne stanowisko w sprawach politycznych i społecznych. Publikował literackie świadectwa wiary, skupiając wokół „Tygodnika Powszechnego” kilka pokoleń pisarzy i czytelników. Zyskał znakomitych autorów, spośród których najgłośniejszymi okazali się: ks. Karol Wojtyła, ks. Józef Tischner, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska – wspomina prof. dr hab. Andrzej Sulikowski, kierownik Pracowni Badań nad Kulturą Religijną i Dawnym Piśmiennictwem US.
Konferencja odbędzie się w dniach 18-19 grudnia w sali konferencyjnej Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, przy ul. Sowińskiego 68 w Szczecinie.
Autor
-
Portal Klubów "Tygodnika Powszechnego". Skład zespołu redakcyjnego można znaleźć na stronie w zakładce redakcja.