(Non)konformizm i Kieślowski. Nowe czasy, ten sam “Przypadek”?

Bogusław Linda w filmie “Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego

Wydana w zeszłym roku książka „Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyny Surmiak-Domańskiej na nowo otworzyła publiczną debatę o Krzysztofie Kieślowskim i jego twórczości. Wydawać się może, że jego kino zupełnie nie przystaje do współczesności – jest wymagające, refleksyjne, pełne erudycji i bardzo różne od dominujących w świecie filmu trendów, epatujących wszystkim tym, czego u polskiego reżysera brak. 

Spotkanie zatytułowane (Non)konformizm i Kieślowski. Nowe czasy, ten sam “Przypadek”?, które odbędzie się we wtorek, 26 marca o godz. 20 w Kinie Pałacowym CK Zamek w Poznaniu ma stanowić więc próbę odpowiedzi na pytanie: czy w obliczu zmieniającej się politycznie i społecznie Europy (ale i kina!) Kieślowski nadal dostarczać może interesujących i ważnych odpowiedzi, tak jak było to w okresie „moralnego niepokoju”?”. Inspiracją do odpowiedzi na to pytanie ma być projekcja Przypadku z 1981 r.

Seans poprzedzać będzie dyskusja, zaplanowana jako zderzenie perspektyw: twórczyni biografii reżysera (Katarzyna Surmiak-Domańska), redaktora-seniora „Tygodnika Powszechnego” (ks. Adam Boniecki), historyka (prof. Paweł Stachowiak, UAM) i filmoznawcy (moderujący dyskusję prof. Mikołaj Jazdon, UAM).

Rozmowa, zgodnie z tytułem spotkania, koncentrować się więc będzie wokół moralnych dylematów wspierania/negowania władzy, zależności/niezależności nauki, kultury, dziennikarstwa, kościoła i wszystkich tych obszarów życia zawodowego i społecznego, gdzie bliskie relacje z władzą mogą stawać się podstawą dla trudnych etycznie wyborów każdego człowieka.

Wydarzenie stanowi wspólną inicjatywę obchodzącego swoje dziesięciolecie poznańskiego Klubu „Tygodnika Powszechnego”, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Kultury Zamek.

Wcześniej, o g. 17:00, zapraszamy również na spotkanie w Sali Śniadeckich Collegium Maius (ul. Fredry 10) poświęcone książce „Kieslowski. Zbliżenie”, w której weźmie udział autorka biografii reżysera.

Prof. Paweł Stachowiak, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM:

Myśl Kieślowskiego wchodzi w relacje człowieka i tego co jest od niego niezależne, przypadku, losu, który nie zależy od wyboru, od świadomych czynów i działań, ale sytuuje nas w sferze tego co niepoznawalne. Wielkość dzieła Kieślowskiego polega na tym, że bazując na doświadczeniu rzeczywistości PRL, dokonuje jego obiektywizacji, przenosi na dylematy uniwersalne, charakterystyczne dla człowieka dzisiejszego Zachodu. Dlatego rozmawiając o “Przypadku” warto wspomnieć o uniwersalnym wymiarze doświadczenia polskości, o twórcy, który potrafił przenieść doświadczenia partykularne na grunt zrozumiały dla mieszkańca Paryża, Londynu, Rzymu i Kolonii. To jest sedno wielkości Kieślowskiego. Młody człowiek goniący pociąg na peronie łódzkiego dworca mógłby go ścigać w innym europejskim mieście, choć jego doświadczenie byłoby w każdym przypadku różne. Zrozumienie problemu, dylematu człowieka biegnącego po peronie nie jest zależne od specyfiki kraju, w którym żyje, ono ma wymiar uniwersalny. I to jest dla mnie najważniejszym problemem “Przypadku”: człowiek i jego możność decydowania o sobie, wartość decyzji, które podejmuje i to co z decyzjami czyni los. Kieślowski to twórca, który w czarno-białej rzeczywistości schyłku epoki komunizmu potrafił podjąć refleksję głębszą, bardziej ludzką, uniwersalną.

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O Wspólnocie Indywidualności

Tworzymy przestrzeń do spotkania i rozmowy młodych członków i sympatyków Klubów “Tygodnika Powszechnego”. “Wspólnota indywidualności” to coroczne spotkanie połączone z debatami i warsztatami, podczas których poruszamy najistotniejsze problemy współczesnego świata: od problemów demokracji, aktywności młodych, przez kwestie ekologiczne, aż po równościowe.

W spotkaniu udział może wziąć każdy, komu bliska jest rozmowa i poszukiwanie rozwiązań w atmosferze wzajemnego szacunku. Jedynym ograniczeniem jest wiek (16-40 lat). Nie musisz być członkiem Klubów!

Współorganizator

Kilka zdań o pierwszej edycji

Podczas pierwszej edycji, która odbyła się w pierwszy weekend września w Warszawie spotkało się 25 Klubowiczów z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Trójmiasta, by rozmawiać i uczyć się od znamienitych gości i siebie nawzajem o demokracji, edukacji, pomocy niepełnosprawnym i bezdomnym, ochronie środowiska. I tak o Białorusi rozmawialiśmy z Małgorzatą Nocuń, o sprawach społecznych z Bartoszem Bartosikiem, ks. Adamem Bonieckim, Martą Titaniec, Mirosławem Wlekłym i Justyną Zorn, a o ekologii z Markiem Józefiakiem. Skutkiem ubiegłorocznej “Wspólnoty…” były spotkania uczestników i wspólne inicjatywy podejmowane m.in. we Wrocławiu i Warszawie.

Organizatorzy wspólnoty:

Joanna Stawiarska - Członkini Klubu
Małgorzata Jasionek - Członkini Klubu
Konrad Stanowicz - Koordynator

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!