Niemcy i Polacy – Chrześcijanie – tak niewiele wiemy o sobie

Klub “Tygodnika Powszechnego” w Zielonej Górze zaprasza na spotkanie w czwartek, 19 kwietnia o godz. 18.00 a Piekarni Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze.

Naszym gościem będzie Erich Busse z Drezna. Ten niemiecki teolog i pastor kościoła ewangelickiego (rocznik 1949) przed 1989 r. był w komunistycznej NRD jednym z animatorów Akcji Znaków Pokuty – organizacji, w której młodzi Niemcy pracą na terenie Polski chcieli pokutować za niemieckie zbrodnie z lat II wojny światowej. Od kilkudziesięciu lat jest zaangażowany w sprawy polsko-niemieckie. Jest przyjacielem i współpracownikiem “Tygodnika Powszechnego”, w którym na początku lat 70. odbył praktykę-wolontariat, ucząc się języka polskiego.

Po raz pierwszy przyjechał do Polski w 1968 r., na letni obóz Akcji na terenie obozu koncentracyjnego Majdanek pod Lublinem; miał 19 lat. Polska go zachwyciła – kraj i ludzie. Potem przyjeżdżał niemal co roku, chyba że uniemożliwiła mu to NRD-owska bezpieka (Stasi), która od pewnego momentu miała go „na oku” z powodu jego współpracy z opozycją demokratyczną w Berlinie Wschodnim.
W 2011 roku Erich Busse otrzymał Nagrodę im. Brata Alberta (Heiliger Albert Prize) za wieloletnią działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i zbliżenia katolicko-ewangelickiego.
Moderatorem spotkania będzie dziennikarz Konrad Stanglewicz.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń


Koorydnatorzy
Bożena Ostrowska - Koordynatorka
Konrad Stanglewicz - Zastępca Koordynatorki

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!