Pytania Powszechne

Zapraszamy na cykl rozmów, niejako wywodzących się od pytania Jak żyć? Będzie dużo o człowieku, czasami też o różnie pojmowanym Bogu, o miłości, wolności, o nadziei, o dobru i złu. Nie liczymy na ścisłe odpowiedzi, z których skonstruujemy konkretny przepis na dobre życie (choć kto wie?). Wierzymy w dużą wartość takich rozmów, nawet jeśli prowadzić będą jedynie do kolejnych pytań. A czasu na pytania będzie dużo. W pierwszej edycji naszym rozmówcą był prof. Karolem Tarnowski, do kolejnej zaprosiliśmy Tomsza Stawiszyńskiego. Nadal zmieniać się będą tematy i prowadzący, ale cel pozostanie podobny. 

 

Aktualności:

Klub "TP" Kraków
Maciej Radecki

Jak być samotnym? //Pytania Powszechne

Wszyscy spotykamy się w życiu z samotnością: dystansem od innych, osamotnieniem, niezrozumieniem, niewystarczalnością spotkań, brakiem przy-bocznego/przy-bocznej, brakiem relacji absolutnej… Stąd pytanie: Jak być samotnym? Jak zachować dobry dystans od innych?

Czytaj więcej »
Klub "TP" Kraków
Redakcja

Jak czekać? Nadzieja i wolność

W piątkowy wieczór w Piwnicy odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu “Pytań Powszechnych”. Pierwsze pytanie – “Jak czekać?”, zadaliśmy naszemu Gościowi, profesorowi Karolowi Tarnowskiemu.

Czytaj więcej »

Nasi Rozmówcy

Tomasz stawiszyński

Tomasz stawiszyński

filozof, eseista, popularyzator filozofii. Ukończył studia magisterskie i doktoranckie w Instytucie Filozofii UW, autor bestsellerowych książek “Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013)

Karol Tarnowski

Karol Tarnowski

filozof, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w problematyce filozofii Boga i podmiotu, a także w filozofii postsekularnej. Pianista.

O nas

Maciej Radecki

Maciej Radecki

Człowiek, wyzwolony grzesznik, malutki chrześcijanin. Studiuje teologię na UPJPII i filozofię na UJ. Jest częścią Sekcji Myśli Chrześcijańskiej KNSF UJ i Koła Naukowego Teologów UPJPII.

Maria Pastwa

Maria Pastwa

Myśli, tańczy, poetyzuje. W nieustannym procesie dojrzewania, czerpie mądrość ze spotkań z ludźmi i z samotnych wędrówek (metaforycznych i dosłownych). Można spotkać ją w filozoficznej jaskini lub na sali tanecznej.

Antoni Mikołajczak

Antoni Mikołajczak

Student kulturoznawstwa na UJ, pasjonat kina, literatury, teatru, człowieka. Chciałby postrzegać rozmowę jako czułą konfrontację. Bez milczących gór wszystko byłoby dla niego trudniejsze.

Zosia Żółtko

Zosia Żółtko

Studentka filozofii na UJ, szuka form zaangażowanej refleksji także (jeśli nie przede wszystkim) poza uniwersytetem: podczas spotkań z ludźmi, kół dyskusyjnych, małych projektów czy festiwali. Nie znosi plotek, lubi dobry chleb, uczy się punktualności.

Organizatorzy instytucjonalni

Chcesz wesprzeć nasz projekt? Zapraszamy! Poszukujemy wsparcia materialnego, choć nie muszą to być pieniądze, ale np. żywność, którą moglibyśmy wykorzystać w czasie agapy!