Platforma Działania Laudato Si’ – dołączajmy!

W maju 2021 r. została udostępniona przez Watykan i międzynarodową koalicją organizacji katolickich Platforma Działania Laudato si’, która ma ułatwić ludziom na całym świecie realizację programu działań ekologicznych, do których wzywa Papież Franciszek w swojej Encyklice. To cele i plany hamowania naszego egoistycznej i często bezmyślnej konsumpcji i niszczenia środowiska. Projekty, których horyzont to na razie najbliższe 7 lat, realizować mogą dowolne wspólnoty: rodziny, parafie, diecezje, szkoły, uczelnie, firmy i przedsiębiorstwa rolne, organizacje, grupy i ruchy.

Jak powiedział o. Joshtrom Kureethadam – koordynator sektora ekologii w Dykasterii:  “Platforma Działania Laudato Si’ przekuwa marzenie papieża Franciszka o powstaniu masowego, oddolnego ruchu działającego w trosce o nasz wspólny dom w konkretne inicjatywy. Platforma reprezentuje również chęć uczenia się od wspólnot, które przewodniczą działaniom w duchu Laudato Si’ na całym świecie i chęć wspierania ich pracy.”

Oddolne inicjatywy, przedsięwzięcia, które mogą być zgłaszane na platformie, a następnie będą realizowane i nagłaśniane, aby inspirować innych, mają dotyczyć ekonomii ekologicznej, przyjmowaniu prostego stylu życia, edukacji i duchowości ekologicznej, itd.

Przykłady tych działań podsuwane ludziom przez twórców platformy są naprawdę inspirujące. Wiele z nich to coś, co już teraz dzieje się w rozmaitych wspólnotach na całym świecie. Od oczywistych, jak przechodzenia na źródła energii odnawialne, minimalizowanie śladu węglowego i eliminowanie śmieci, są i mniej oczywiste: zapewnienie dostępu do terenów zielonych, uczenie się od starszych, tworzenie lokalnych społeczności handlowych, etyczna bankowość, uczestniczenie w kulturze darów, itd. Te podpowiedzi można zobaczyć tutaj:   https://platformadzialanlaudatosi.org/materialy/

Bardzo zachęcam do włączania się w społeczność Platformy i do rejestrowania swoich małych, dużych i wielkich projektów  https://platformadzialanlaudatosi.org/

Jedno jednak bardzo mnie martwi. Wśród wielu celów i inspirujących przykładów działań, zabrakło sprawy traktowania zwierząt przez człowieka. To taki wstyd dla nas- ludzi, a też, jak w przypadku przemysłowych hodowli zwierząt także dewastacja środowiska, ogromna emisja gazów cieplarnianych, choroby. W głosach niszczonej Ziemi twórcy platformy nie chcą słyszeć krzyku zwierząt.  Oprócz jednego przykładu owadów zapylających nie pojawia się tam ani sprawa wymierania gatunków, ani przedmiotowego traktowania zwierząt w hodowlach, w laboratoriach, ani nawet zagrożeń powodowanych przez ingerencję i nieodpowiedzialne zaburzanie równowagi w świecie zwierząt. Słowo „zwierzę” nie pojawia się w ogóle. Czyżby, jak zawsze, miały być ukryte pod rozmytym słowem „stworzenie”? Nadal będziemy ukrywać, co im robimy?

My Chrześcijanie dla zwierząt sprzeciwiamy się pomijaniu tej wstydliwej dla naszej cywilizacji, a i zgubnej dla niej sprawy. Zbieramy głosy pod petycją, którą przekażemy Twórcom Platformy o włączenie sprawy naprawy relacji człowiek – zwierzę do celów i planów działań ekologicznych. Bez uwzględnienia dobra zwierząt w projektach sanacji środowiska nie mamy prawa mówić, że ratujemy nasz wspólny dom. Ten dom jest także ich.

Prosimy wesprzyjcie naszą Petycję. PETYCJA TUTAJ i przekazujcie ją dalej.

Barbara Niedźwiedzka

Animator Laudato Si’ Movement

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!