Najważniejsza ze wszystkich spraw

Prof. Timothy Snyder / Fot. Wikipedia

Rośniemy w przeświadczeniu, że raz wywalczona dla nas demokracja, nie ma prawa zginąć. Każda kolejna rocznica dramatycznych wydarzeń, które przyniosły nam wolność, utwierdza nas w myśleniu o autokracji, faszyzmie i niewoli, jako rzeczach na zawsze zażegnanych w naszej części cywilizacji. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że kolejne próby naginania zasad działania instytucji zapewniających nam demokratyczny ład w Państwie, rzeczywiście przybliżają nas do kompletnego regresu w rozumowaniu swobód obywatelskich i wolności jednostki.

Timothy Snyder w swojej książce „Droga do niewolności” sumiennie zbiera fakty i konstruuje z nich nasyconą złożonymi tezami i podpartą obszernymi analizami argumentację. W każdym zdaniu czuć jego potrzebę trafienia do obszaru wrażliwości czytelnika, który odpowiada za miłość do swobody i prawa do stanowienia o swoim istnieniu.

Książka Snydera to studium historyczne przeprowadzone na dobrze rozkręconej rosyjskiej machinie manipulacji i łamania ludzkich swobód. Na początku autor przygląda się tyranicznej filozofii sterowania rosyjską rzeczywistością. Z kolejnymi stronami zaczynamy podążać za kierunkami rosyjskich wpływów na sytuację społeczną i polityczną na Ukrainie, w Polsce, reszcie Europy i wreszcie w Stanach Zjednoczonych. Strona po stronie, Snyder przeprowadza nas przez nowożytne zdarzenia historyczne, bez pominięcia ich kulis i otaczającego je tła z wielu perspektyw.

Chwilami odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z dziełem wypełnionym do granic możliwości treścią – niemal każde zdanie książki zawiera w sobie merytoryczny ładunek. Ostatecznie dostrzegamy jednak, że to właściwie kapitalnie ugruntowany historycznie esej traktujący o ogólnej sprawie, która być może jest najważniejszą ze wszystkich ogólnych spraw. „Droga do niewolności” to pouczające ostrzeżenie, dbające o to byśmy zdrowo przestraszyli się tego, co może nas spotkać, jeśli się zapomnimy. Czytając musimy, oddać tej książce dużo zrozumienia i zaangażowania, by nadążyć za warstwą historyczną opisywanych mechanizmów.

Droga do niewolności. Rosja – Europa – Ameryka

Timothy Snyder

Wydawnictwo ZNAK, 2019

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!