Międzyreligijne spotkanie modlitewne i radosne świętowanie Dnia Niepodległości

Prywatnie, zapraszamy na przyjacielskie, radosne świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości, na zabawę i konsumpcję gęsiny, ale by gęś lepiej smakowała, kilka poważniejszych słów. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w Bolanowie, a więc w Brzeziu pod Łodzią.

Świętowanie Dnia Niepodległości praktykujemy już od kilku lat, zbierając się w gronie rodzinno-przyjacielskim, przy ognisku, w półdzikim ogrodzie, śpiewając patriotyczne pieśni i partyzancko-harcersko-biesiadne piosenki. W przerwach delektujemy się gorącym żurkiem, wiejską gęsiną, kiełbaskami i tym, co kto ze sobą przywiezie.

Od ubiegłego roku zmieniliśmy istotnie formułę spotkania. Jego towarzysko – przyjacielski charakter wzbogacony został poprzez zaproszenie nowych gości, wyznawców innych niż katolicka religii i okolicznych mieszkańców. Zostało także to spotkanie, oficjalnie włączone w działalność Łódzkiego Klubu Tygodnika Powszechnego. Organizujemy, ten dzień – proporcjonalnie do naszych możliwości – na wzór „modlitwy o pokój w Asyżu” z 1986 r., modlitwę o pokój-narodową zgodę w Polsce.
Większość z nas podziałów na tle religijnym na co dzień nie odczuwa (pewnie dlatego, że obracamy się pośród samych katolików i ateistów), wiemy, że podziały są. Najbardziej boleśnie odczuwamy jednak nie różnice religijne, ale pogłębiające się podziały polityczne.

Nasza chrześcijańska religia uczy: gdzie wielka wina tam jeszcze większa troska – łaska Boga. Im większe podziały – tym bardziej potrzebna modlitwa. Wiele jest przyczyn dzielących Polaków, nie tu miejsce na ich rozważanie, ale jedna wiąże się bezpośrednio z charakterem święta na które zapraszamy, czyli diametralnie różne rozumienie patriotyzmu.
Boli narastający w Polsce, szowinizm, ksenofobiczne zamykanie się w sobie, małych i większych grup społecznych czy partii politycznych. Takie zamknięcie ogranicza, a często wprost uniemożliwia poznanie racji inaczej myślących, Innych, a brak wiedzy uruchamia lęki, a lęki agresję. Równolegle z wrogością „do tych z zewnątrz” słabnie samokontrola, rośnie podszyta kompleksem niższości pycha i arogancja. Tracą znaczenie takie wartości jak tolerancja, zaufanie, otwartość, szczerość, a ich brak pozwala rozwijać się pleśni zakłamania, obłudy i hipokryzji. Ta troska o stan ducha Polaków jest zapewne i Wam bliska. Podobnie też rozumiecie ludzką kondycję, uznając naszą małość w obliczu transcendentnego Boga. 

Każdy wyobraża Go sobie inaczej, ale chyba nikt nie ośmieli się powiedzieć, że rozumie (pojmuje) Go w pełni. Bo czyż: “Czy kropla jest w stanie zrozumieć ocean ?” Świadomi tego, połączmy nasze, jakże ważne ludzkie siły i prośmy o wspólne dobro, o pokój w Rodzinie-Polsce i tej wielkiej rodzinie – całej ludzkości. O pokój na świecie. Tak jak w Asyżu modlili się razem/równolegle liderzy prawie wszystkich religii świata, tak i do nas zapraszamy przedstawicieli wszystkich religii obecnych w Polsce, z którymi udało się nawiązać kontakt, i którym tą drogą już dziękujemy!

Rozpoczynamy o godzinie 14.00 modlitwami, śpiewem i muzyką w mini amfiteatrze na dachu z widokiem na las. Scena będzie zadaszona i wyposażona w sprzęt nagłaśniający. Widownia pomieści ponad 200 osób, w tym 40 na stałych miejscach siedzących i drugie tyle na przenośnych.

Wcześniej (ponieważ jest to niedziela) o godzinie 13.00, , zostanie odprawiona msza św. polowa.
Proszę o punktualność, byśmy modląc się mieli swobodny kontakt wzrokowy pomiędzy sobą i otaczającą nas przyrodą. Proszę także o potwierdzenie przybycia.

PS. Zaproszenie nie jest jednoosobowe, „przyjaciele naszych przyjaciół są i naszymi przyjaciółmi”.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="4" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!