List otwarty do abp. Gołębiewskiego

Publikujemy treść listu otwartego Klubu “Tygodnika Powszechnego” we Wrocławiu do abp. Mariana Gołębiewskiego.

Księże Arcybiskupie,

głęboko wstrząśnięci filmem Tomasza i Marka Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, w którym obok innych obciążających wspólnotę naszego Kościoła przypadków pedofilii w szeregach duchowieństwa pojawia się sprawa byłego księdza Pawła Kani, przeniesionego z archidiecezji wrocławskiej do pracy w diecezji bydgoskiej w czasie pełnienia przez Księdza posługi metropolity, postanowiliśmy zabrać głos.

W programie rozpoczynającego się dzisiaj IX Festiwalu Kultury Protestanckiej znajduje się między innymi dyskusja panelowa z udziałem Księdza Arcybiskupa. W oficjalnej zapowiedzi wydarzenia czytamy: „Czy biskupowi »wypada« okazywać radość? Czy uśmiech i radość towarzyszą także osobom dojrzałym? Jak doświadczenie życiowe wpływa na umiejętność cieszenia się? Czy radość ma wymiar ekumeniczny? O różnych odcieniach radości porozmawiają w poniedziałek 20 maja w Oratorium Marianum czterej biskupi – seniorzy: JE abp. Alfons Nossol (Kościół Rzymskokatolicki), JE abp. Marian Gołębiewski (Kościół Rzymskokatolicki), JE bp. Jan Szarek (Kościół Ewangelicko-Augsburski), JE bp. Ryszard Bogusz (Kościół Ewangelicko-Augsburski)”.

Uważamy, że w świetle dramatycznych informacji przedstawionych w filmie, w czasie ogólnonarodowej dyskusji na temat kondycji Kościoła, radości okazywać nie wypada. Oczekując na rychłe i całościowe wyjaśnienie ukazanych spraw i pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich winnych, pragniemy zaapelować do Księdza Arcybiskupa o odwołanie udziału w poniedziałkowym wydarzeniu. Nade wszystko w trosce o dobro ofiar Pawła Kani, a także o dobro Kościoła i dialogu ekumenicznego. Uważamy, że to absolutne minimum, którego możemy od Księdza Arcybiskupa oczekiwać.

Członkinie i członkowie Klubu „Tygodnika Powszechnego” we Wrocławiu

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="11" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!