List do biskupów

Kluby “Tygodnika Powszechnego przyłączyły się do inicjatywy wspólnego listu wielu środowisk inteligencji katolickiej skierowanego do biskupów w sprawie rodziców samotnie wychowujących dzieci. List, który znaleźć można w załączeniu do niniejszego artykułu, został uprzednio przekazany biskupom z prezydium KEP, przewodniczącemu Rady ds. Rodziny KEP oraz ordynariuszom właściwym dla sygnatariuszy listu.

Sygnatariuszami listu obok Klubów “TP” są: Centrum Myśli Jana Pawła II, portalu Deon.pl, internetowego magazynu „Dywiz”, Klubów Inteligencji Katolickiej w Krakowie, Toruniu i Warszawie, magazynu „Kontakt”, „Przeglądu Katolickiego” „Tygodnika Powszechnego”, warszawskiego Klubu Kobiet, Wydawnictwa WAM , „Więzi”, miesięcznika „W drodze”, miesięcznika „Znak” i S.I.W. Znak.

Rozpoczynające się właśnie XIV Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów, obradujące na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”, jak również zbliżający się rok miłosierdzia są okazją do podjęcia pogłębionej refleksji także i nad problemami, z którymi mierzą się rodziny szczególnie potrzebujące naszego wsparcia – samotni rodzice, rodziny wielodzietne, dorośli sprawujący opiekę nad osobami zależnymi (chorymi rodzicami lub dziadkami, niepełnosprawnymi dziećmi). Bezpośrednim celem listu jest zwrócenie uwagi biskupów na rodziców samotnie wychowujących dzieci, szczególnie tych, w których nieobecny rodzic uchyla się od wszelkiej pomocy – w tym również materialnej. Bardzo ważną sprawą jest tworzenie systemu pomocy dzieciom z rozbitych rodzin i samotnym rodzicom. Wiele takich inicjatyw jest już przez Kościół realizowanych. Jednak potrzebne jest powszechne nauczanie, że grzechem jest uchylanie się od płacenia alimentów i podkreślanie w katechezie, że wejście w związek małżeński łączy się z odpowiedzialnością za dzieci, które mogą się pojawić i to zobowiązanie nie znika po rozpadzie związku małżeńskiego. Głoszenie tego nauczania jest szczególnie istotne w związku z ostatnimi zmianami w zakresie orzeczeń o nieważności małżeństwa. Wszak bywa, że jest ona orzekana wobec osób, które mają dzieci. Co więcej, także i w rozmowach o udzielaniu Komunii dla osób żyjących w niesakramentalnych związkach trzeba pamiętać, że akt pokuty i zadośćuczynienia z powodu rozpadu związku powinien być dokonywany nie tylko wobec Boga i drugiego z małżonków, ale i wobec dzieci. To one przecież zawsze cierpią na tym najbardziej.

Brak poważnego zaangażowania ze strony polityków w poprawę losu rodzin, które potrzebują wsparcia jest możliwy za sprawą nastawienia społecznego. Wspólnota Kościoła ma w swoich rękach narzędzia pozwalające to nastawienie zmieniać.

Prosba do biskupow Kosciola rzymskokatolickiego w Polsce_09_2015

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!