Ladino w dwóch słowach

„Język ten jako mała, samotna tratwa rzucona na rozkołysany, tureckojęzyczny, helleński i słowiański ocean, przetrwał do dziś, całe stulecia po owej czerwcowej nocy 1492 roku… Kiedyś, bardzo dawno temu, było to ludowe, łacińskie narzecze legionów rzymskich, toteż uczeni lingwiści nazwali je ladino…”
Angel Wagenstein, „Daleko od Toledo czyli online casino rzecz o Abrahamie Pijanicy”

Za kilka dni Kayah wystąpi z Yasmin Levy. Projekt połączy dwa światy i różne wrażliwości artystek śpiewających w tym samym języku.
Brzmień ladino można odszukać (odsłuchać) w „Kondja mia” na płycie „Transoriental”. W tradycyjnych pieśniach, utrwalających los narodu, od stuleci przemierzającego morza, kontynenty zapisano to i jeszcze mowę przechodnich miejsc i nieodebranych przestworzy.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O Wspólnocie Indywidualności

Tworzymy przestrzeń do spotkania i rozmowy młodych członków i sympatyków Klubów “Tygodnika Powszechnego”. “Wspólnota indywidualności” to coroczne spotkanie połączone z debatami i warsztatami, podczas których poruszamy najistotniejsze problemy współczesnego świata: od problemów demokracji, aktywności młodych, przez kwestie ekologiczne, aż po równościowe.

W spotkaniu udział może wziąć każdy, komu bliska jest rozmowa i poszukiwanie rozwiązań w atmosferze wzajemnego szacunku. Jedynym ograniczeniem jest wiek (16-40 lat). Nie musisz być członkiem Klubów!

Współorganizator

Kilka zdań o pierwszej edycji

Podczas pierwszej edycji, która odbyła się w pierwszy weekend września w Warszawie spotkało się 25 Klubowiczów z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Trójmiasta, by rozmawiać i uczyć się od znamienitych gości i siebie nawzajem o demokracji, edukacji, pomocy niepełnosprawnym i bezdomnym, ochronie środowiska. I tak o Białorusi rozmawialiśmy z Małgorzatą Nocuń, o sprawach społecznych z Bartoszem Bartosikiem, ks. Adamem Bonieckim, Martą Titaniec, Mirosławem Wlekłym i Justyną Zorn, a o ekologii z Markiem Józefiakiem. Skutkiem ubiegłorocznej “Wspólnoty…” były spotkania uczestników i wspólne inicjatywy podejmowane m.in. we Wrocławiu i Warszawie.

Organizatorzy wspólnoty:

Joanna Stawiarska - Członkini Klubu
Małgorzata Jasionek - Członkini Klubu
Konrad Stanowicz - Koordynator

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!