Ilustracje do Ojcze nasz

„Od Abba do Amen” to książka dwóch autorów. Pierwszym jest Dariusz Kubuj, doradca biznesowy, właściciel firmy Strategia, z wykształcenia psycholog; drugim autorem jest dominikanin, o. Krzysztof Popławski, misjonarz, były prowincjał, przez ostatnich sześć lat sekretarz generała zakonu, autor wielu książek z zakresu duchowości chrześcijańskiej.

Jak pisze wydawnictwo W drodze, książka ta, „to zaproszenie do innego zagłębienia się w modlitwę “Ojcze nasz”. Faktycznie kluczem do zrozumienia tej najważniejszej modlitwy stają się starannie dobrane przypowieści. Każda z nich jest poprzedzona teologicznym komentarzem o. Poławskiego. Osiem rozważań w dwugłosie to niezwykle ciekawa propozycja, aby za jednym razem wgłębić się w treść „Ojcze nasz”, a zarazem ośmiu przypowieści, które posłużyły jako ilustracje do wyjaśnienia modlitwy Pańskiej.

Przyzwyczailiśmy się, że o sprawach duchowych piszą duchowni lub teolodzy. W tej książce pierwsze skrzypce gra człowiek wywodzący się ze świata biznesu, który w oryginalny sposób, nieobarczony przyzwyczajeniami, odkrywa przesłanie wybranych przypowieści. Przywołuje znane nam, wciąż powtarzane, choćby w homiliach, interpretacje, aby nagle, zmienić bieg narracji i w oparciu o wydawałoby się nic nieznaczący szczegół, wskazać na istotne przesłanie, jakie Jezus zawarł w przypowieści.

Pierwotnie teksty, które złożyły się na tę książkę, stanowiły swego rodzaju duchową podróż  po Ziemi Świętej, która miała miejsce w 2019 r. Odwiedzanym miejscom związanym z historią zbawienia towarzyszyło rozważanie jednej frazy modlitwy, którą następnie wyjaśniała wybrana przypowieść. Abba i Amen to słowa otwierające i zamykające Ojcze nasz, a zarazem początek i zwieńczenie życia chrześcijańskiego, naszego nieustającego pielgrzymowania.
Zapraszam do lektury jednego z ośmiu rozważań: https://www.klubtygodnika.pl/wiara/ Wydaje się, że już nie może nas zaskoczyć perykopa powszechnie znana jako przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Czy rzeczywiście? Jestem przekonany, że tekst okaże się miłą niespodzianką i będzie pierwszym krokiem do zagłębienia się w całą treść.

Od Abba do Amen. Przypowieści do Ojcze nasz, D. Kubuj, K. Popławski OP, W drodze 2021.

Fragment książki można przeczytać TUTAJ

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!