Ks. Wierzbicki: potrzebne stanowisko Kościoła

Tu jest potrzebne jednoznaczne stanowisko Kościoła, aby powstrzymać przemoc i dołączyć do tych, którzy chcą dawać wsparcie. Tymczasem mamy w Polsce paradoks, że środowiska, które z Kościołem nie mają nic wspólnego (ONR czy kibole) stają się nagle wojownikami chrześcijańskimi. To już są znamiona wojny pseudoreligijnej – mówi ks. prof. Alfred Wierzbicki, członek Klubu “TP” W Lublinie w rozmowie z Michałem Jóźwiakiem, która ukazała się na portalu Misyjne.pl.

Ksiądz Wierzbicki zwraca także uwagę, że takie działania, podobnie jak podcinanie gardła kukle z wizerunkiem abpa Jędraszewskiego są niedopuszczalne. Jednak, jak zauważa, dziś częściej słowa przeprosin napływają ze strony środowisk LGBT, a nie Kościoła. – A Kościół ma za co przepraszać – stwierdza lubelski kapłan. Zwraca także uwagę, że obecnie, zamiast zaostrzania, a nawet upolityczniania tych kwestii, powinno się łagodzić ton dyskusji i wykazywać się duszpasterską troską o o osoby homoseksualne. 

Zdaniem ks. Wierzbickiego dyskusje, spory są Kościołowi bardzo potrzebne, mają wręcz, jak twierdzi, ozdrowieńcze znaczenie.  Zwraca uwagę, że dyskusja nie toczy się w sprawach dogmatów, które są oczywiście z punktu widzenia wiary niepodważalne. Tym niemniej obszarów, które powinny pozostać poza sporem jest zdaniem kapłana niewiele, zaś wszystkie pozostałe można poddać dyskusji.

– Potrzebny jest spór, w którym próbujemy argumentować, szukać rozwiązań – mówi. – Wynaturzeniem sporu jest oczywiście sytuacja, w której padają inwektywy. Dialog nie jest jakimś meczem intelektualnym, tylko przede wszystkim spotkaniem twarzą w twarz.

Ks. Wierzbicki przypomniał też, że nie wolno nam potępiać człowieka, a powinniśmy robić jak najwięcej, by osoby homoseksualne do Kościoła zapraszać.

– Chrześcijanie ponosili klęskę stosując anatemę. Styl Soboru Watykańskiego II polega na tym, że szuka się tego, co łączy. To wskazuje na wielość dróg i doświadczeń. Zamiast potępiać homoseksualizm, to należałoby zaufać Panu Bogu i rozwijać duszpasterstwo.

Cała rozmowa dostępna jest na portalu Misyjne.pl: “Kościół potrzebuje sporu – rozmowa z ks. prof. Alfredem Wierzbickim”.

Grafika: Youtube.com

Autor

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!