Tu jest potrzebne jednoznaczne stanowisko Kościoła, aby powstrzymać przemoc i dołączyć do tych, którzy chcą dawać wsparcie. Tymczasem mamy w Polsce paradoks, że środowiska, które z Kościołem nie mają nic wspólnego (ONR czy kibole) stają się nagle wojownikami chrześcijańskimi. To już są znamiona wojny pseudoreligijnej – mówi ks. prof. Alfred Wierzbicki, członek Klubu “TP” W Lublinie w rozmowie z Michałem Jóźwiakiem, która ukazała się na portalu Misyjne.pl.
Ksiądz Wierzbicki zwraca także uwagę, że takie działania, podobnie jak podcinanie gardła kukle z wizerunkiem abpa Jędraszewskiego są niedopuszczalne. Jednak, jak zauważa, dziś częściej słowa przeprosin napływają ze strony środowisk LGBT, a nie Kościoła. – A Kościół ma za co przepraszać – stwierdza lubelski kapłan. Zwraca także uwagę, że obecnie, zamiast zaostrzania, a nawet upolityczniania tych kwestii, powinno się łagodzić ton dyskusji i wykazywać się duszpasterską troską o o osoby homoseksualne.
Zdaniem ks. Wierzbickiego dyskusje, spory są Kościołowi bardzo potrzebne, mają wręcz, jak twierdzi, ozdrowieńcze znaczenie. Zwraca uwagę, że dyskusja nie toczy się w sprawach dogmatów, które są oczywiście z punktu widzenia wiary niepodważalne. Tym niemniej obszarów, które powinny pozostać poza sporem jest zdaniem kapłana niewiele, zaś wszystkie pozostałe można poddać dyskusji.
– Potrzebny jest spór, w którym próbujemy argumentować, szukać rozwiązań – mówi. – Wynaturzeniem sporu jest oczywiście sytuacja, w której padają inwektywy. Dialog nie jest jakimś meczem intelektualnym, tylko przede wszystkim spotkaniem twarzą w twarz.
Ks. Wierzbicki przypomniał też, że nie wolno nam potępiać człowieka, a powinniśmy robić jak najwięcej, by osoby homoseksualne do Kościoła zapraszać.
– Chrześcijanie ponosili klęskę stosując anatemę. Styl Soboru Watykańskiego II polega na tym, że szuka się tego, co łączy. To wskazuje na wielość dróg i doświadczeń. Zamiast potępiać homoseksualizm, to należałoby zaufać Panu Bogu i rozwijać duszpasterstwo.
Cała rozmowa dostępna jest na portalu Misyjne.pl: “Kościół potrzebuje sporu – rozmowa z ks. prof. Alfredem Wierzbickim”.
Grafika: Youtube.com
Autor
-
Portal Klubów "Tygodnika Powszechnego". Skład zespołu redakcyjnego można znaleźć na stronie w zakładce redakcja.