Posted on: 23 listopada 2018 Posted by: Bożena Ostrowska Comments: 0

W związku z 40-leciem pontyfikatu Jana Pawła II, a także wydaną przez Wydawnictwo Więź książką „Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa” zapraszamy we wtorek, 27 listopada 2018 r. o godz. 19 na spotkanie z ks. prof. Alfredem Markiem Wierzbickim.

„Ks. prof. Alfred M. Wierzbicki w swoim zbiorze esejów mierzy się z nauczaniem dwóch papieży – Jana Pawła II oraz Franciszka. Przekonuje, że obecny papież twórczo kontynuuje i rozwija dzieło wielkiego poprzednika. Miłosierdzie, teologia ciała i małżeństwa, otwarcie na dialog z innymi religiami i narodami, dostrzeżenie autonomii sfer: etycznej, społecznej i politycznej, zapobieganie ich klerykalizacji – to kluczowe tematy obu pontyfikatów. Autor sięga do nich, diagnozując również aktualną sytuację Polski i zachodzące w niej przemiany. Nie boi się wskazywać na trapiące dziś nasz kraj problemy: nacjonalizm, ksenofobię, język nienawiści, instrumentalne traktowanie patriotyzmu, ale nie pozostawia czytelnika bez nadziei. Jej źródłem musi być rzetelny i głęboki namysł nad dziedzictwem Soboru Watykańskiego II i ostatnich pontyfikatów.” (Z przedmowy Karola Tarnowskiego do książki „Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa”)

O uczestnikach spotkania:

dr hab. Alfred Marek Wierzbicki jest księdzem archidiecezji lubelskiej, filozofem i poetą, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownikiem Katedry Etyki KUL, w latach 2006–2014 był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL i redaktorem naczelnym kwartalnika „Ethos”. Od 2006 roku jest członkiem Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. Blisko współpracował z abp. Józefem Życińskim, m.in. jako jego wikariusz ds. kultury. Jest autorem wielu książek naukowych i eseistycznych, m.in. „The Ethics of Struggle for Liberation”, „Filozofia a totalitaryzm. Augusta Del Nocego interpretacja kryzysu moderny”, „Polska Jana Pawła II”. Współautor m.in. książki „Wielkie tematy teologii”. Wydał osiem tomików wierszy. Jest autorem książki „Szeroko otwierał drzwi Kościoła” – o abp. Życińskim. Należy do Rady Naukowej Laboratorium „Więzi”. Mieszka w Lublinie.

Moderatorem spotkania będzie Konrad Stanglewicz, absolwent polonistyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jest dziennikarzem Radia Zachód, współtwórcą „Solidarności” na Ziemi Lubuskiej, współzałożycielem i Zastępcą Redaktora Naczelnego prywatnego niezależnego dziennika „Gazeta Nowa” na Ziemi Lubuskiej, autorem popularnonaukowego cyklu radiowego „Eureka”, cotygodniowych recenzji filmowych „Seans Filmowy”, relacji z kolejnych edycji „Lubuskiego Lata Filmowego” oraz cyklu dokumentalnego „Portrety”. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich w konkursach krajowych za reportaże i audycje dokumentalne, odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi w Rozwoju Województwa Zielonogórskiego oraz srebrnym medalem za Długoletnią Służbę przez Prezydenta RP, nagrodzony nagrodą kulturalną Prezydenta Zielonej Góry a we wrześniu br. Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.
Spotkanie odbędzie się w Piekarni Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze.

Miejsce spotkania: Piekarnia Cichej Kobiety. ul. Fabryczna 13

Na spotkaniu będzie można zakupić książkę Autora.

comments

Leave a Comment