Kościół litery i Kościół Ducha

„Kościół Ducha nie niszczy litery”, pisze red. Piotr Sikora w pierwszym rozdziale II części „Wiara w kościele”, lecz zarówno ta litera jak i Duch są w Kościele potrzebne, choć dla każdego inaczej.

W rozmowie wokół tekstu dzieliliśmy się własnymi potrzebami duchowości i sposobami jej realizacji, zarówno indywidualnie, jak i w rodzinie, parafii, katolickiej wspólnocie.

W Kościele chodzi o wspólnotę, którą wzmacnia tradycja, obyczaje, język, ale też która wyraża jakąś duchowość i pozwala się nią dzielić.

„Dla Kościoła jako wspólnoty Ducha ważne jest zatem konkretne zakorzenienie. Nie chodzi tu jednak o przywiązanie do „liter” – dawnych sformułowań, form instytucjonalnych, zwyczajów czy sposobów sprawowania kultu. Ważne jest je znać i czerpać z nich inspirację. Ale zakorzenienie w tradycji to przede wszystkim łączność ducha i ciągłość doświadczenia” pisze red Sikora.  O takiej łączności i takim doświadczeniu mówiliśmy z perspektywy naszego otoczenia, środowiska, tym w którym wyrośliśmy i tym w którym nadal wzrastamy oraz o trudnym doświadczeniu ostatnich lat w Kościele. Jak zmieniło ono przeżywanie naszej duchowości i stosunek do „litery”. Stworzyło również unikalną przestrzeń, w której możemy nazwać i realizować swoją wiarę.

Czy nie istnieje jednak zagrożenie subiektywizmu, który może spowodować oderwanie się od korzeni wiary i czy potrafimy odróżnić co opisuje Boga a co jest Jego istotą. Potrafimy, jeśli wolność wobec litery poprzedzona będzie otwartością na Ducha.

I tylko jeśli pokonamy naturalny strach przed taką wolnością i nie zamkniemy naszej relacji z Bogiem w ścisłe ramy religijnej instytucji.

Nie ma nic złego w tradycji i dorobku nauki Kościoła, które są oparciem i drogowskazem dla jego wiernych, ale zbyt wiele doktrynalnych i liturgicznych reguł, norm i przepisów kanoniczno- prawnych nie służy Chrześcijaństwu i mogą zagłuszać Bożego Ducha.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!