Kościół i przemiana myślenia

Kościół i przemiana myślenia były tematem trzeciego spotkania wokół kolejnego rozdziału książki Piotra Sikory „Drogi Jednego”.

„Czas się wypełnił, przybliżyło się panowanie Boga, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Te słynne słowa najstarszej Ewangelii (Mk 1,15) stały się osią naszych rozważań na bardzo aktualny temat – założeń funkcjonowania Kościoła i zadań, jakie ma do wykonania.

Poparte fragmentami listów św. Pawła do Rzymian i do Efezjan, oznaczają wezwanie do ustawicznego przemieniania umysłu i wyzwalania się ze starych schematów, aby stawać się gotowym na rozpoznanie coraz to nowej Bożej rzeczywistości.

„Czas się wypełnił”-  już, teraz, w tym momencie otwiera się nowy początek.

Przemawiając i działając dokładnie w tym duchu, inspiruje i zachęca nas do dokonywania zmian Papież Franciszek. Każdy z nas może i powinien włączyć się rozpoczynającą się przemianę  n a s z e g o  Kościoła i przeobrażania naszych wspólnot.

„Wiara – to poszukiwanie” – pisze Sikora. Wiarę Kościoła – jako polifoniczną – rozpoznawać trzeba w poglądach wszystkich wierzących i poszukujących. Zdanie duszpasterzy zaś traktować należy jako „ważny, ale tylko jeden z wielu katolickich głosów w naszym domu”!

Trzymając się tego sposobu myślenia, staraliśmy się w naszym gronie zastosować go do konkretnych sytuacji i problemów naszych społeczności.

Zastanawialiśmy się np., czy kształt i oprawa liturgicznych i rytualnych celebracji nie powinny również zostać jakoś uwspółcześnione i dostosowane do współczesnej wrażliwości.

Sporo emocji w dyskusji wzbudziły sprawy najmłodszego pokolenia, a szczególnie brak jego otwarcia się na dary Ducha Św. niesione przez bierzmowanie. Szczególny niepokój budzi ich brak zainteresowania kulturą, brak poszukiwania jakiejkolwiek głębi, brak potrzeby dążenia do dobra i piękna.

Zgodnie ze słowami Sikory, „krytyczny , twórczy ferment można uważać za przejaw Dobrej Nowiny. Nasza rozmowa była chyba również przejawem takiego fermentu…

Na naszą uwagę zasługują również takie poważne tematy, jak kwestia posłuszeństwa duchownych wobec przełożonych, przykazania kościelne, wreszcie – dogmaty… Na ich podjęcie zabrakło jednak na razie czasu.

Nowe myślenie stanowi dla każdego z nas, ludzi Kościoła, ogromne wyzwanie, ale jest jednocześnie także i wielką szansą. Jak dalece mogę się w takim myśleniu posunąć, decyduje moje sumienie. Mam jednak obowiązek stałego konfrontowania go z sumieniami innych, w tym – ludzi Kościoła.

Stosując taką przemianę umysłu i wyzwalając się ze starych schematów, zmieniajmy nasz Kościół!

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!