Kobiety potrzebują władzy czy władza potrzebuje kobiet?

Nie da się łatwo wpasować kobiet w strukturę zaprogramowaną jako męska – trzeba tę strukturę zmienić” -pisze w swoim manifeście „Kobieta i władza” Mary Beard, brytyjska filolożka.

Jak historia, nasze stereotypy kulturowe i uwarunkowania psychiczne determinują stanowisko wobec przywództwa kobiet?

Dużo się zmienia w akceptacji pozycji kobiety w rodzinie, społeczeństwie, ostatnio- w Kościele, prawach do wolności wyboru, równego traktowania, dostępu do edukacji, służby zdrowia i kultury.  Jednak największy opór budzi pozycja kobiety w świecie biznesu i polityki, tam, gdzie władza dotyczy pieniądza i kluczowych decyzji. W sytuacji, gdy realnie, zarówno kobiety jak i mężczyźni, wykazują podobne zadowolenie ze swoich szefów, niezależnie od ich płci, pytani o wybór szefa wskazują, w przeważającej większości, mężczyznę jako wzór cech i uwarunkowań lidera.

Dlaczego przywództwo kobiety jest związane z tyloma ograniczeniami i czy mają one jakiekolwiek uzasadnienie? Na ile nasze postrzeganie kobiety liderki, przywódczyni, autorytetu jest ograniczane przez uwarunkowania historyczne, naleciałości kulturowe i stereotypowe myślenie? Jak przeobrazić mechanizmy kształtowania struktury władzy, by odpowiadały one rzeczywistym potrzebom społecznym? Czy to kobiety są żądne władzy czy też ich udział w tej władzy jest potrzebny, bo wnosi nową jakość podejścia do przywództwa, ale i bliższa jest obecnym potrzebom kreatywnego zarządzania?

Czy kobiety potrzebują władzy czy władza potrzebuje kobiet?

O tym wszystkim porozmawiamy z naszymi gościniami Katarzyną Kasią i Aleksandrą Klich w czwartek 8 kwietnia o godz. 20:00 na platformie zoom; https://zoom.us/j/95671530205?pwd=MVEwMWVzcnVZMnR4cVVLY1FncWtDdz09

Zapraszamy!

Katarzyna Kasia- filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, wykładowczyni na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka, tłumaczka, publicystka, stała współpracowniczka „Kultury Liberalnej”, stała komentatorka programu „Szkło Kontaktowe” w TVN24, prowadząca poranne audycje w Radiu Nowy Świat. W Akademii Sztuk Pięknych prowadzi zajęcia z historii filozofii, estetyki i filozofii kultury z elementami antropologii.

Aleksandra Klich- dziennikarka, absolwentka polonistyki UJ, redaktorka naczelna i publicystka „Wysokich Obcasów”, autorka wielu książek i reportaży o ludziach, historii oraz przemianach społecznych i obyczajowych na Górnym Śląsku, skąd pochodzi. Laureatka Małego Feniksa, wyróżnienia wydawców katolickich, drugiej nagrody Silesia Press (za portret tłumacza Henryka Bereski, napisany wspólnie z Michałem Smolorzem) i wyróżnienia w konkursie dziennikarskim „Oczy otwarte”.

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!