Wystawa: Ks. Franz Stock – bohater francusko-niemieckiego dialogu

Centrum Kultury i Języka Niemieckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Klub „Tygodnika Powszechnego” w Zielonej Górze zapraszają w środę 10 października 2018 r. o godz. 16;30 do Biblioteki UZ (Al. Wojska Polskiego 71) na wystawę, pt.: „Ks. Franz Stock – bohater francusko-niemieckiego dialogu”Wystawa jest zorganizowana w ramach VI Dni Polsko-Niemieckich, które odbywają się pod hasłem „Kultura w dialogu – Kultur im Dialog”, przy współpracy Franz- Stock Komitee fur Deutschland e.V. w Arnsberg.
Kościół katolicki w Niemczech w 2009 roku otworzył proces beatyfikacyjny ks. Franza Stocka (1904-1948), duszpasterza jeńców wojennych, który jest jednym z pionierów porozumienia niemiecko-francuskiego.

Papież Jan XXIII powiedział o nim: „Ks. Franz Stock – to nie tylko nazwisko, to program”,

Kanclerz Niemiec – Helmut Kohl: „Franz Stock to dla mnie jeden z wielkich budowniczych mostów między Niemcami a Francuzami, ponieważ dał on przykład jak nienawiść i wrogość przezwyciężać przez codziennie przeżywane człowieczeństwo.” (Chartres, 1998)

Jacques Chirac – Prezydent Francji: „On (Franz Stock) był jednym z pierwszych, którzy zrozumieli, że pojednanie to postawa duchowa, coś, co każdego dnia na nowo musi być zdobywane. Ono nie opiera się na odrzuceniu historii, ale na zdolności, aby wyciągać z niej wnioski i ponad wszystko iść dalej.”

Słowo wstępne wygłosi Pani Margreth Dennmark z Franz Stock Komitet fur Deutschland e.V.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.